Wordpress

Dodane przez tdudkowski - śr., 29/08/2018 - 19:32

WordPress 5

W zasadzie z WordPressem miałem czekać na ukazanie się wersji 5.x ze stabilnym Gutenbergiem, ale przeważyło zainteresowanie i samym Gutenbergiem i pagebuilderami, takimi jak Elementor. Tego na Drupalu jeszcze nie ma. Poniższy opis dotyczy wersji 4.9.7 i późniejszych.

Notatnik

Uwaga: poniższy artykuł ma charakter notatek, sporządzanych w różnych okolicznościach, z sukcesywnie dodawanymi fragmentami i licznymi poprawkami. Może zawierać informacje błędne lub nieaktualne. Czytelnik jest zachęcany by najpierw przeczytał całość, dopiero później - już wiedząc gdzie są jakie informacje - przeczytał uważnie to czego potrzebuje i po przemyśleniu ewentualnie przetestował je w praktyce, najpierw na testowym środowisku.

Multisite czyli Sieć Witryn

Na górę strony - do spisu treści

Normalna i najczęściej spotykana sytuacja to jedna instalacja - jedna witryna. Czasem jednak przydaje się jednorazowa instalacja obsługująca wiele witryn, czyli multisite. To co ogólnie (i np. w Drupalu) określane jest mianem multisite, w przypadku WordPressa nosi też nazwę Sieci Witryn. Jest to trochę bardziej skomplikowane i ma pewne wady. Ale różnica nie jest taka duża i w wielu sytuacjach zalety przeważają nad wadami.

Krótki i kompletny opis instalacji WordPressa multisite. Jedyne co jest do tego potrzebne to absolutne podstawy: hosting z możliwością tworzenia baz danych i dostępem do plików konfiguracyjnych umożliwiającym ich edycję.

W większości wypadków hosting sam udostępnia opcję automatycznej instalacji WordPressa, tutaj jednak będzie opis jak zrobić oto samemu. Normalna instalacja wygląda prawie tak samo, składa się z kroków 1-3 i 5, resztę pomijamy.

1. Utworzenie bazy danych. Dla każdej witryny w naszej Sieci Witryn będziemy potrzebowali osobnej bazy danych. W momencie tworzenia Sieci wystarczy jedna baza – ta, której będzie używać podstawowa, bazowa witryna.

Jedyne dane, potrzebne po jej utworzeniu to: nazwa bazy danych, nazwa użytkownika bazy i jego hasło.

2. Umieszczenie WordPressa na hostingu. Z witryny wordpress.org ściągamy na nasz hosting najnowszą wersję WordPressa. Nic więcej nie jest potrzebne, wszystkie dodatki pluginy  i rozszerzenia instalowane sa z panelu administracyjnego, zwanego tu Kokpitem – już po zainstalowaniu.

Rozpakowujemy plik, domyślnie ma on swój własny katalog o nazwie wordpress. Więc w najczęściej spotykanej sytuacji wszystkie pliki znajdą się w /public_html/wordpress

3. Edycja pliku konfiguracyjnego wp-config.php. W katalogu głównym WordPressa znajduje się szablon pliku konfiguracyjnego wp-config-sample.php. Kopiujemy go do tego samego położenia ale z nazwą wp-config.php (dobrą praktyką jest pozostawianie wszystkich plików konfiguracyjnych w oryginalnym stanie). na samym początku pliku, zaraz za komentarzem jest do wypełnienia  kilka parametrów, najczęściej wystarczy podać te trzy informacje z pierwszego punktu: nazwę bazy danych, nazwę użytkownika bazy i jego hasło.

4. Aktywacja opcji Multisite. Skoro już edytujemy plik konfiguracyjny  to przy okazji włączmy też możliwość uruchomienia Sieci witryn. Na dole pliku mamy informację:

/* That's all, stop editing! Happy blogging. */

i należy tego przestrzegać. Wiec tuż nad tą informacją dodajemy :

define( 'WP_ALLOW_MULTISITE', true );

I zapisujemy plik konfiguracyjny.

5. Instalacja witryny. W przeglądarce www otwieramy adres witryny (domyślnie będzie to domena/wordpress). Podstawowa konfiguracja jest już dokonana więc jedyne co mamy do zrobienia to wybór języka instalacji i od razu lądujemy w Kokpicie.

6. Deaktywacja wszystkich pluginów. Zanim uruchomimy Sieć Witryn należy zdezaktywować wszystkie zainstalowane pluginy.  Jedną  z wad Sieci Witryn jest fakt, że nie wszystkie pluginy w niej działają. Większość nie sprawia problemów, ale w czasie uruchomienia sieci Witryn wszystkie muszą być wyłączone.

7. Uruchamianie Sieci Witryn. W kokpicie wybieramy Narzędzia / Uruchamianie Sieci Witryn i tam podajemy kilka podstawowych informacji (które i tak później można zmienić).

Uwaga: jeżeli w menu Narzędzia nie ma opcji "Uruchamianie Sieci Witryn" może to oznaczać, że albo nie udała się deaktywacja pluginów, albo znaki cytowania (apostrof) w regule, którą umieściliśmy w pliku konfiguracyjnym zostały przekonwertowane - trzeba po prostu sprawdzić jak wygląda.

Po kliknięciu Utwórz Sieć Witryn dostaniemy do skopiowania dwa fragmenty plików konfiguracyjnych:

  • jeden wklejamy do wp-config.php zaraz obok poprzednio dodanej informacji aktywującej multisite
  • drugim zastępujemy w .htaccess cały blok pomiędzy <IfModule mod_rewrite.c> a </IfModule>

W tym kroku szczególnie ważne jest, żeby wiedzieć co się robi i mieć zachowane poprzednie, niezmodyfikowane wersje tych plików konfiguracyjnych.

8. Wylogowanie i zalogowanie. To już w zasadzie wszystko, teraz musimy się już tylko zalogować w nowej konfiguracji, czyli najpierw trzeba się wylogować . Służy do tego link na dole informacji o treści plików konfiguracyjnych. Masz zapisane hasło, przeglądarka je pamięta? No to w drogę.

9. Sieć Witryn czyli „Moje witryny”. Widzimy w kokpicie nową opcję pomiędzy menu WordPress a menu witryny znajduje się: „Moje witryny”.

W praktyce najważniejsza zmianą dla administratora jest to, że teraz wszystkie zadania administracyjne w rodzaju instalacji nowych motywów, pluginów oraz ich aktualizacji dokonuje się w Kokpicie "Moje witryny". Tam też zarządza się użytkownikami, dodaje nowe witryny. Od tej pory Kokpit konkretnej witryny jest uboższy o te możliwości.

Po zainstalowaniu pluginu pojawi się opcja „Włącz w sieci” co oznacza udostępnienie dla wszystkich witryn, a nie aktywację ich wszędzie. Jeżeli ich nie włączymy żadna witryna nie będzie mogła ich używać. Później dla konkretnych witryn uaktywniamy je w ich własnych Kokpitach.

Również w Kokpicie "Moje witryny" znajduje się konfiguracja Sieci Witryn.

Polecane pluginy

Na górę strony - do spisu treści

Rozszerzenia znacznie zwiększają możliwości CMS-a, nie ma chyba strony WordPressa pozbawionej zainstalowanych pluginów. Wszystkie instaluje się z Kokpitu.

SEO

Najczęściej polecanymi pluginami są:

Gutenberg

Z pewnością najbardziej dyskutowaną i kontrowersyjną zmianą związana z zapowiadanym WP5 jest nowy edytor, tak rewolucyjny, że nazwano go Gutenberg. Jest to zupełnie nowy sposób myślenia o edycji treści. Nie tylko cała dyskusja na temat zasadności zmian, ale i sam edytor jest dostępny dla chętnych już teraz. Po publikacji WP5 będzie domyślnym edytorem, dlatego lepiej przyjrzeć mu teraz. Zawsze będzie można wrócić do klasycznego edytora.

Elementor

Inną duża zmianą są pagebuildery czyli po polsku kreatory treści/stron. Stosunkowo nowym i jednocześnie dość nowoczesnym jest Elementor. Jego pełna wersja jest płatna, ale dostępna jest darmowa, której największym ograniczeniem jest pozbawienie możliwości edycji nagłówka i stopki.

Bezpieczeństwo

All In One WP Security

Akismet Anti-Spam

Jetpack

Treść

WordPress Gallery Plugin – NextGEN Gallery

Przydatne odnośniki

Na górę strony - do spisu treści

Po polsku

Composer, Git

Do spisu treści

Tagi