Niemcy w filmie

Dodane przez tdudkowski - czw., 02/07/2019 - 14:14

Dwadzieścia kilka, głównie niemieckich, filmów. Po pierwsze dobrych, po drugie opowiadających w interesujący sposób o niemieckiej historii: tu od powstania tkaczy śląskich w 1844 do współczesności. Kolejność chronologiczna, wg czasu akcji.

Tkacze / Die Weber (1927)
Zdumiewająco nowoczesna jak na taką datę produkcji, ekspresyjna ekranizacja słynnego dramatu "Tkacze", za który Gerhart Hauptmann dostał Nobla. Brutalnie stłumiony bunt biedoty, który w 1844 wstrząsnął Niemcami i był zapowiedzią Wiosny Ludów. Powstanie tkaczy śląskich: Bielawa i Pieszyce. Die Weber (1927)
Charité (2017-)
Serial szpitalny inny niż reszta. Charité to najlepszy i najsłynniejszy na świecie niemiecki szpital, założony w Berlinie w 1709, od 1828 szpital uniwersytecki. Dwie serie po osiem odcinków, akcja pierwszej toczy się w latach 1888-1890 i opowiada o powstaniu nowoczesnej medycyny, Robert Koch twórca bakteriologii, "niemiecki Pasteur", Rudolf Virchow, który stworzył współczesny system opieki zdrowotnej, Emil von Behring, który opracował podstawy immunologii i surowice przeciwbłonicze i przeciwtężcowe, Paul Ehrlich. Akcja drugiej serii toczy się w czasach nazistowskich. Charité (2017-)
Biala wstazka / Das weiße Band - Eine deutsche Kindergeschichte (2009)
Tuż przed wybuchem Wielkiej Wojny. Zbrodnia dokonana w biały dzień - pozostaje niewyjaśniona. Okoliczności z pozoru sielankowe, położony głęboko na niemieckiej prowincji majątek ziemski i wiejska społeczność, dla której codziennością są wybuchy przemocy. Ostatecznie, czy w takim świecie, który i tak za chwile zostanie zdmuchnięty przez historię, ma jakieś znaczenie kto zabił? Biala wstazka (2009)
Babylon Berlin (2017-)
Bardzo wysoko oceniony serial, realizowany współcześnie z ogromną dbałością o realia przedstawianego świata - szalonego Berlina końca lat 20. XX. Miasto szalonych kontrastów, z kabaretu gdzie szampan leje się strumieniem do nędznych, zawszonych spelun. Thriller polityczny, terror policji i podziemne organizacje. Realistycznie pokazuje jak funkcjonował świat, w którym naziści mogli sięgnąć po władzę. Największy budżet w historii niemieckich seriali. Sprzedany do ponad 90 krajów i oglądany na całym świecie. Akcja rozpoczyna sie w 1929. Dwie serie po 8 odcinków, zapowiedziana trzecia. Babylon Berlin (2017-)
Kabaret (1972)
Klasyka kina światowego w reżyserii Boba Fossa z Lizą Minnelli w roli głównej. Jeden z kilku najbardziej znanych musicali. Ostatnie dni Republiki Niemieckiej, tuż przed dojściem hitlerowców do władzy. Dla tych którzy nie widzieli konieczny wstęp do "Babylon Berlin". Kabaret (1972)
M - morderca / M - Eine Stadt sucht einen Mörder (1931)
Udany eksperyment. Film bez tytułu i głównego bohatera. Pierwotnie tylko litera M była tytułem, a przez pierwsze pół godziny nie pojawia się żaden bohater, którego możemy uznać za prowadzącego akcję. Do końca tak naprawdę jest nim poszukiwany morderca dzieci, który jest jednocześnie ofiarą. Trzyma w napięciu od początku do końca. Można powiedzieć, że jest to film oparty na faktach. W połowie lat dwudziestych w Niemczech ujawniono trzech seryjnych morderców-kanibali. M - morderca (1931)
Sophie Scholl (2005)
Wstrząsająca historia bohaterów z monachijskiej organizacji antyhitlerowskiej Białej Róży - Sophie Scholl - Die letzten Tage; artykuł napisany przy okazji Kroniki Wojennej: Sophie Scholl (1922-1943)
Upadek / Der Untergang (2004)
Doskonale ukazane ostatnie dni Hitlera i jego świty, na podstawie relacji świadków. Der Untergang (2004)
Kobieta w Berlinie / Anonyma - Eine Frau in Berlin (2008)
Dramat kobiet w ostatnich dniach wojny podczas zdobywania Berlina przez Armię Czerwoną, na podstawie autobiograficznej książki napisanej przez niemiecką dziennikarkę. Kobieta w Berlinie (2008)
Germania anno zero (1948)
Wstrząsający, werystyczny obraz berlińczyków w pierwszych latach powojennych - przymierających głodem nędzarzy wegetujących w ruinach. Część neorealistycznej powojennej trylogii Roberta Rosseliniego. Degeneracja społeczeństwa i ludzki dramat. Film wyjątkowy, bo żadnym innym nie zobaczycie prawdziwych ruin Berlina. Niemcy, rok zerowy (1948)
Ku'damm 56 (2016-)
Może zapowiedź "właścicielka szkoły tańca samotnie wychowująca trzy córki" brzmi jak rozcieńczony format, ale w rzeczywistości jest to soczysta pod względem obrazu i dźwięku wizja Niemiec po Hitlerze, które Hitlera zapomniały bo chciały zapomnieć, ale Hitler ciągle siedzi w każdej szafie. Niemiecki "Mad Men". Piekło kobiet w świecie należącym do mężczyzn, z których wszyscy albo byli nazistami albo byli przez nazistów prześladowani. Obraz rodzącej się sceny rock'n'rolla określanej w ówczesnej prasie berlińskiej jako "Niggermusik". Berlin podzielony na dwa zupełnie różne światy - jeszcze przed powstaniem Muru, żaden z tych światów nie jest idealizowany. Tytuł jest uproszczoną, powszechnie używaną nazwą Kurfürstendamm - najważniejszej, najbardziej wystawnej ulicy Berlina Zachodniego. Kontynuacja, której akcja toczy się trzy lata później ma tytuł "Ku'damm 59". Każda z serii to trzy półtoragodzinne odcinki. Zapowiedziana jest część trzecia "Ku'damm 62". Ku'damm 56, Ku'damm 59
Ucieczka z Berlina Wschodniego / Escape from East Berlin (1962)
Pierwszy film fabularny w którym pojawia się Mur Berliński. Film mógłby być niemal dokumentalny bo zrealizowany w kilka miesięcy po powstaniu Muru. Niestety konwencja lat 60. sprowadza go do protestu w obronie wolności. Trochę mole. Escape from East Berlin (1962)
Der Tunnel (2001)
Zrealizowana według reguł wielkiego widowiska z dużym budżetem opowieść o największym tunelu pod Murem. Na faktach. Sprawnie opowiedziane. Z przeewidywalnymi uproszczeniami. Marginalnie, choć w sposób ważny dla toku akcji pojawia się wspomniany powyżej film z 1962. Der Tunnel (2001)
Labirynt klamstw / Im Labyrinth des Schweigens (2014)
Opowieść o genezie tzw. drugiego procesu oświęcimskiego (pierwszy odbył się w Krakowie w 1947), jedynego procesu zbrodniarzy hitlerowskich z Auschwitz przeprowadzonego przez Niemców. Frankfurt nad Menem w latach 1963-65. Warto poczytać o tym procesie, bo prawda filmowa jest bardzo ugrzeczniona. Labirynt klamstw (2014). W rzeczywistości człowiekem prowadzącym ten proces był Fritz Bauer - prokurator generalny Hesji, dla którego ukaranie morderców z Oświęcimia miało ważny wymiar osobisty, był Żydem. Więcej można przeczytać w książce Ronena Steinke "Fritz Bauer. Auschwitz przed sądem". Znany był z powiedzenia "Kiedy opuszczam mój gabinet, wkraczam na wrogie terytorium". Jego największym sukcesem, oprócz tego że nie pozwolił Niemcom zapomnieć, była pomoc w schwytaniu Eichmanna. Warto obejrzeć również film "Fritz Bauer kontra panstwo" Der Staat gegen Fritz Bauer (2015)
Baader-Meinhof (2008)
Ekstremistyczna lewacka organizacja terrorystyczna Rote Armee Fraktion, od przyczyn powstania po tragiczny koniec, w tle panorama Niemiec i świata lat 70. Najlepiej nakręcona scena porwania. Der Baader Meinhof Komplex
My, dzieci z dworca Zoo / Christiane F. - Wir Kinder vom Bahnhof Zoo (1981)
Ekranizacja słynnej także w PRL-u książki o berlińskich narkomanach i przejmujący obraz brudnego Berlina Zachodniego lat 70. Nieoczekiwanym bohaterem jest sam Dworzec Zoo (Berlin Zoologischer Garten) obleśne betonowe monstrum zamieszkałe przez piekielne istoty. W muzycznym tle David Bowie. Książka i film wstrząsnęły europejską widownią, która przedtem nie zdawała sobie sprawy z rozmiarów i charakteru epidemii uzależnienia od heroiny. Christiane F. - Wir Kinder vom Bahnhof Zoo
Niebo nad Berlinem / Der Himmel über Berlin (1987)
Najsłynniejszy berliński film. Poetycka wizja pozabwionego duszy miasta podzielonego Murem. Nieoczekiwanie - również dokumentalny zapis nieistniejącego już Berlina połowy lat 80. Wyludnione okolice Muru i zupełnie pusty Plac Poczdamski. Niebo nad Berlinem (1987)
Deutschland 83 (2015)
Walka wywiadów pod koniec zimnej wojny - świat na krawędzi trzeciej wojny światowej, enerdowski agent w szeregach NATO, sterowany przez Stasi ogólnoniemiecki ruch pokojowy - popularny i wysoko oceniany serial sensacyjny. Druga seria ma tytuł "Deutschland 86", konające z braku funduszy NRD, które żeby przetrwać sprzedaje krew własnych obywateli. Więcej wątków satyrycznych. Zapowiedziana jest trzecia "Deutschland 89". Szpieg D'83, Deutschland 86
Sloneczna Aleja / Sonnenallee (1999)
Melancholia i dramat, czyli dorastanie w cieniu muru berlińskiego Sonnenallee (1999)
Życie na podsłuchu / Lebens der Andere (2006)
Sposób i skutki działania STASI, funkcjonariusze systemu totalitarnego i prawda o NRD. Jeden z ważniejszych filmów o totalitaryźmie i najlepszy pokazujący totaliatryzm enerdowski. Zdumiewające kulisy napisania jednego artykułu i wymowne zakończenie Lebens der Andere (2006).
Herr Lehmann (2003)
Znany także pod tytułem "Berlin Blues". Mistrzostwo świata w kategorii - portret męski. W tym wypadku upadek Muru, który następuje na końcu filmu jest tylko metaforą osobistych dramatów protagonisty. Ale warto zobaczyć bo takich Niemców nie znamy. Wszak akcja toczy się w Kreuzbergu. Herr Lehmann (2003)
Szlaban na wolnosc / Bornholmer Straße (2014)
Trochę w tonacji komediowej ukazane przełamanie i początek upadku muru berlińskiego. Bohaterom tych wydarzeń na pewno do śmiechu nie było Bornholmer Straße (2014)
Good Bye Lenin! (2003)
Główny bohater w trosce o zdrowie mamy, zaangażowanej komunistki, która po zawale mogłaby nie przeżyć wiadomości o upadku NRD tworzy wokół niej matriks pozorów, iluzję trwania NRD. Kultowy przykład tzw. Ostalgie (Ost - wschód, Nostalgie - nostalgia), poenerdowskiego sentymentu. Good Bye Lenin! (2003)
Fala / Die Welle (2008)
Współcześnie rozgrywający się film o eksperymencie w szkole. Czy zwyczajni uczniowie są podatni na stworzenie społeczeństwa totalitarnego? Nic podobnego nie wydarzyło się naprawdę, fabuła jest całkowicie zmyślona, ale film jest realistyczny. Fala (2008)
Beat (2018)
Menedżer berlińskiego klubu techno współpracownikiem europejskich służb bezpieczeństwa. Beat
4 Blocks (2017-)
Współczesny serial berliński, kryminał i saga rodziny mafijnej pochodzącej z Libanu, "Soprano z Neukölln". Rozgrywka rodzin i policji. W muzycznym tle parada raperów. Dwie serie po siedem odcinków, zapowiedziana trzecia. 4 Blocks (2017-)

Niemiecki kanon

Filmy mające status niemal kultowy, ale w Polsce w ogóle nie znane.

Poncz / Die Feuerzangenbowle (1944)
Eskapizm w formie czystej, wręcz surealistyczny. Nakręcony w ostatnich dniach wojny absurdalna historia faceta pod czterdziestkę, który chcąc doświadczyć młodości wraca do szkoły Die Feuerzangenbowle (1944)
Trzy orzeszki dla Kopciuszka / Tri orísky pro Popelku (1973)
Czeska bajka na podstawie powieści Bożeny Niemcowej, kooperacja czechosłowacko-enerdowska, kręcona m.in w Moritzburgu Tri orísky pro Popelku (1973)
Der 90. Geburtstag oder Dinner for One (1963)
Krótki, aczkolwiek treściwy film z cytatami, które przeszły do życia codziennego Der 90. Geburtstag oder Dinner for One (1963)

Odnośniki

Tagi

Dział artykułu