Niemcy w filmie

Dodane przez tdudkowski - czw., 02/07/2019 - 14:14

Kilka, głównie niemieckich, filmów. Po pierwsze dobrych, po drugie opowiadających w interesujący sposób o niemieckiej historii: tu od powstania tkaczy śląskich w 1844 do współczesności. Kolejność chronologiczna, wg czasu akcji.

Tkacze / Die Weber (1927)
Zdumiewająco nowoczesna jak na taką datę produkcji, ekspresyjna ekranizacja słynnych "Tkaczy", za które Hauptmann dostał Nobla. Bunt biedoty, który wstrząsnął Niemcami i był zapowiedzią wiosny Ludów z 1848. Powstanie tkaczy śląskich w 1844: Bielawa i Pieszyce. Die Weber (1927)
Biala wstazka / Das weiße Band - Eine deutsche Kindergeschichte (2009)
Tuż przed wybuchem WWI. Tajemnicza zbrodnia dokonana w biały dzień - pozostaje niewyjaśniona. Okoliczności z pozoru sielankowe, położony głęboko na niemieckiej prowincji majątek ziemski i wiejska społeczność, dla której codziennością są wybuchy przemocy. Ostatecznie, czy ma jakieś znaczenie kto zabił? Biala wstazka (2009)
Babylon Berlin (2017-)
Bardzo wysoko oceniony serial, realizowany współcześnie z ogromną dbałością o realia przedstawianego świata - szalonego Berlina lat 20. XX. Pasja, zbrodnia i zagadka. Sprzedany do ponad 90 krajów i oglądany na całym świecie Babylon Berlin (2017-)
Kabaret (1972)
Klasyka kina światowego w reżyserii Boba Fossa z Lizą Minnelli w roli głównej. Jeden z kilku najbardziej znanych musicali. Ostatnie dni Republiki Niemieckiej, tuż przed dojściem hitlerowców do władzy. Dla tych którzy nie widzieli konieczny wstęp do ""Babylon Berlin". Kabaret (1972)
M - morderca / M - Eine Stadt sucht einen Mörder (1931)
Udany eksperyment. Film bez tytułu i głównego bohatera. Pierwotnie tylko litera M była tytułem, a przez pierwsze pół godziny nie pojawia się żaden bohater, którego możemy uznać za prowadzącego akcję. Do końca tak naprawdę jest nim poszukiwany morderca dzieci, który jest jednocześnie ofiarą. Trzyma w napięciu od początku do końca. Można powiedzieć, że jest to film oparty na faktach. W połowie lat dwudziestych w Niemczech ujawniono trzech seryjnych morderców-kanibali. M - morderca (1931)
Sophie Scholl (2005)
Wstrząsająca historia bohaterów z monachijskiej organizacji antyhitlerowskiej Białej Róży - Sophie Scholl - Die letzten Tage; artykuł napisany przy okazji Kroniki Wojennej: Sophie Scholl (1922-1943)
Upadek / Der Untergang (2004)
Doskonale ukazane ostatnie dni Hitlera i jego świty, na podstawie relacji świadków Der Untergang (2004)
Ucieczka z Berlina Wschodniego / Escape from East Berlin (1962)
Słynna największa ucieczka w Berlina Wschodniego, trzymająca w napięciu do końca, nawet jeśli zna się przebieg wydarzeń Escape from East Berlin (1962)
Baader-Meinhof (2008)
Ekstremistyczna lewacka organizacja terrorystyczna Rote Armee Fraktion, od przyczyn powstania po tragiczny koniec, w tle panorama Niemiec i świata lat 70. Najlepiej nakręcona scena zamachu Der Baader Meinhof Komplex
My, dzieci z dworca Zoo / Christiane F. - Wir Kinder vom Bahnhof Zoo (1981)
Ekranizacja słynnej także w PRL-u książki o berlińskich narkomanach Christiane F. - Wir Kinder vom Bahnhof Zoo
Sloneczna Aleja / Sonnenallee (1999)
Melancholia i dramat, czyli dorastanie w cieniu muru berlińskiego Sonnenallee (1999)
Życie na podsłuchu / Lebens der Andere (2006)
Sposób i skutki działania STASI, funkcjonariusze systemu totalitarnego i prawda o NRD. Zdumiewające kulisy napisania jednego artykułu i wymowne zakończenie Lebens der Andere (2006)
Szlaban na wolnosc / Bornholmer Straße (2014)
Trochę w tonacji komediowej ukazane przełamanie i początek upadku muru berlińskiego. Bohaterom tych wydarzeń na pewno do śmiechu nie było Bornholmer Straße (2014)
Fala / Die Welle (2008)
Współcześnie rozgrywający się film o eksperymencie w szkole. Czy zwyczajni wspócześni uczniowie są podatni na stworzenie społeczeństwa totalitarnego? Nic podobnego nie wydarzyło się naprawdę, fabuła jest całkowicie zmyślona, ale film jest realistyczny. Fala (2008)
4 Blocks (2017-)
Współczesny serial berliński, kryminał i saga rodziny mafijnej pochodzącej z Libanu 4 Blocks (2017-)

Niemiecki kanon

Filmy mające status niemal kultowy, ale w Polsce w ogóle nie znane.

Poncz / Die Feuerzangenbowle (1944)
Eskapizm w formie czystej, wręcz surealistyczny. Nakręcony w ostatnich dniach wojny absurdalna historia faceta pod czterdziestkę, który chcąc doświadczyć młodości wraca do szkoły Die Feuerzangenbowle (1944)
Trzy orzeszki dla Kopciuszka / Tri orísky pro Popelku (1973)
Czeska bajka na podstawie powieści Bożeny Niemcowej, kooperacja czechosłowacko-enerdowska, kręcona m.in w Moritzburgu Tri orísky pro Popelku (1973)
Der 90. Geburtstag oder Dinner for One (1963)
Krótki, aczkolwiek treściwy film z cytatami, które przeszły do życia codziennego Der 90. Geburtstag oder Dinner for One (1963)

Tagi

Dział artykułu