drezno

Droga Czerwonej Flagi

Dodane przez tdudkowski - czw., 02/07/2019 - 14:19

Powstanie

W latach 50. XX planowano budowę monumentalnego wieżowca w stylu PKiN, ostatecznie jednak zrealizowano Kulturpalast w obecnej postaci. W konkursie wygrała płaskorzeźba autorstwa Rudolfa Sitte "Zmienność świata" (niem. Veränderbarkeit der Welt; Wikipedia: Modell Kulturpalast Dresden (Westseite), Entwurf des Reliefs Veränderbarkeit der Welt von Rudolf Sitte, 1969), ale zrezygnowano z niej z powodu sprzeciwu SED.

Zwinger

Dodane przez tdudkowski - czw., 02/07/2019 - 13:38

W jednym z najbardziej znanych niemieckich pałaców, brakuje samego pałacu. Zbudowany w latach 1710-32 drezdeński Zwinger, jedno z ważniejszych dzieł baroku niemieckiego to oranżeria, ogród, galeria sztuki i miejsce zabaw, wykwintne rokoko, ale na najważniejszą część inwestycji królowi Augustowi II zabrakło na jej realizację i pieniędzy i życia. Jego syn nie dokończył dzieła ojca i tak już zostało. Mamy dziedziniec otoczony pawilonami, zamknięty zbudowanym półtora wieku później gmachem z zupełnie innym przeznaczeniem i w zupełnie innym stylu.

Frauenkirche

Dodane przez tdudkowski - czw., 02/07/2019 - 13:36

Najsłynniejszy z drezdeńskich kościołów, ani nie jest najstarszy, ani - bardzo długo - nie był najważniejszy. Kościołem parafialnym średniowiecznego Drezna był kościół św Krzyża wzniesiony w narożniku Altmarktu. Z powodu znajdującej się w nim relikwii Krzyża Świętego ściągał wielu pielgrzymów.

Drezno literackie

Dodane przez tdudkowski - czw., 02/07/2019 - 13:33

Heinrich von Kleist

Krótko z Dreznem był związany poeta, publicysta Heinrich von Kleist, uznawany za najważniejszego dramatopisarza niemieckiego epoki romantyzmu. Kilka razy był przejazdem, w 1808 został na dłużej i razem z przyjacielem Adamem Heinrichem Müllerem, konserwatywnym teoretykiem polityki, redagowali i wydawali pismo "Phöbus – Ein Journal für die Kunst". Miał to być ambitny periodyk z najlepszą literaturą, głównie niemiecką, ale m.in. z powodu braku poparcia ze strony Goethego zakończyło się na dziewięciu numerach.

Drezno - obiekty

Dodane przez tdudkowski - czw., 02/07/2019 - 13:29
 • Zwinger Rokokowe pawilony wybudowane przez architekta Augusta II Mocnego, Matthäusa Daniela Pöppelmanna jako efektowne tło dworskich uroczystości, pierwszą z nich było wesele jego syna Augusta III. Od początku było to też miejsce ekspozycji bogatych kolekcji Augusta. Zasadniczy pałac choć był planowany jednak nigdy nie powstał. Pawilony wystarczały bo król wybudował sobie wygodny, barokowy pałac w Pillnitz. Jego syn August III pomimo deklaracji nie kontynuował budowy.

Saksonia - kalendarium

Dodane przez tdudkowski - czw., 02/07/2019 - 13:15
 • 843 układ w Verdun, powstanie państwa wschodniofrankońskiego
 • 919-936 panowanie Henryka I Ptasznika
 • 928 założenie Miśni
 • 937 powstanie Marchii Wschodniej
 • 966 powstanie Marchii Miśnieńskiej
 • 968 powstanie biskupstwa miśnieńskiego
 • 1015 pierwsza wzmianka o produkcji piwa na terenie Saksonii (Miśnia)
 • 1068 ustanowienie burgrabii w Miśnii
 • 1089 Henryk I Stary margrabią miśnieńskim, pierwszy Wettyn
 • 1161 pierwsza wzmianka o produkcji wina na terenie Saksonii (Miśnia)
 • 1165 prawa handlowe dla Lipska