IT

Markdown

Dodane przez tdudkowski - śr., 10/16/2019 - 02:46

Język znaczników

Markdown język znaczników. Powstał w 2004 jako prosty system formatowania tekstu, tak by był jednocześnie:

  • łatwy w tworzeniu
  • czytelny w swojej natywnej formie
  • łatwy do konwersji na inne formaty, gł HTML i LaTeX

Z tych założeń wynika jego prostota. Znają go wszyscy wikipedyści, wikikod to po prostu markdown, z którego silnik mediawiki generuje treść strony.

CSS Flexbox

Dodane przez tdudkowski - czw., 02/07/2019 - 17:25

Flexbox jest niesamowicie elastyczny i daje nowe możliwości, ale jest przy tym dość nieintuicyjny i w procesie wdrażania się wymaga repetycji w większym stopniu niż np. Boxmodel czy Float. Zachęcam do zapoznania się z nim w tym artykule: A Complete Guide to Flexbox. Tutaj krótkie przypomnienie, coś w rodzaju ściągawki rozpisanej na artykuł. Plus przykłady. Źródła podane w odnośnikach.

Niniejszy artykuł składa się z następujących części:

Git

Dodane przez tdudkowski - czw., 02/07/2019 - 13:58

Projekty na Githubie - pierwsze kroki

Git jest obecnie najpopularniejszym i najważniejszym systemem kontroli wersji. Powstał ponad 10 lat temu do obsługi rozwoju jądra Linuksa i przez ten czas rozwinął się w cały ekosystem umożliwiający i ułatwiający rozwój oprogramowania. Jednym z elementów tego ekosystemu jest Github, witryna i społeczność używająca jej interfejsu do rozwoju i publikacji programów, skryptów, dokumentów itp.

Tagi

Mediawiki

Dodane przez tdudkowski - czw., 02/07/2019 - 13:45

Farma wiki

Uwaga: poniższy tekst dotyczy Mediawiki w wersji 1.30 i późniejszych.

Wikipedia jest jednym z najbardziej znanych przedsięwzięć związanych z internetem i nie tylko. To już marka i punkt odniesienia. Dobry czy zły, stał się standardem.

Drupal 8

Dodane przez tdudkowski - czw., 02/07/2019 - 13:40

CMS

Współczesny świat stron WWW zdominowany jest przez CMS-y, czyli tłumacząc na język polski: Systemy Zarządzania Treścią. Są to zbudowane ze skryptów (najczęściej PHP) aplikacje webowe, które rozdzielają warstwę prezentacyjną, organizacji treści oraz tworzenie/dodawanie samej zawartości. Ułatwia to zmiany na całej witrynie, aktualizację, wreszcie umożliwia dodawanie zawartości zwyczajnym edytorom, którzy nie muszą znać się na tworzeniu stron.