berlin

Brama Brandenburska

Dodane przez tdudkowski - czw., 02/07/2019 - 16:49

Brama Brandenburska (niem. Brandenburger Tor) jest dla turystów medialną ikoną Berlina, a dla mediów zagranicznych nawet symbolem Niemiec. Rozpoznawalna na całym świecie forma łuku triumfalnego na trakcie ceremonialnym stolicy, stanowi zakończenie alei Unter den Linden. Obecnie odbywają się tu koncerty, imprezy sylwestrowe. Symbol Berlina, zjednoczenia Niemiec, najbardziej rozpoznawalna budowla RFN i jedna z pierwszych wczesnoklasycystycznych budowli w Berlinie. W północnym budynku ogólnodostępny Pokój Ciszy, a w południowym IT.

Wieża Telewizyjna

Dodane przez tdudkowski - czw., 02/07/2019 - 13:08
fotografia berlińskiej Wieży Telewizyjnej
Wieża Telewizyjna

Berlińska Wieża Telewizyjna (niem. Fernsehturm) była symbolicznym zwieńczeniem wielkiego projektu przebudowy Berlina wg wzorów socrealistycznych. Nieprzypadkowo pierwszym zbudowanym dużym gmachem była Ambasada CCCP - monumentalne gmaszysko na Unter den Linden ukończone w 1952.

Tagi

Reichstag

Dodane przez tdudkowski - czw., 02/07/2019 - 13:06

Samo słowo Reichstag oznacza Sejm Rzeszy. Takie Sejmy, czyli zgromadzenia przedstawicieli wszystkich stanów Rzeszy odbywały się od XV wieku aż do czasów napoleońskich. W średniowieczu najczęściej w Norymberdze, która dzięki temu miała szczególny status miasta sejmowego. Przechowywano tam regalia cesarskie. Po tym jak Norymberga przyjęła ewangelicyzm, popadła w niełaskę u Habsburgów i od 1594 aż do upadku Cesarstwa w 1806 stałym miejscem zwoływania sejmów była Ratyzbona. Przedtem Sejmy Rzeszy odbywały się też w innych miastach, np w 1420 we Wrocławiu.

Historia Berlina

Dodane przez tdudkowski - czw., 02/07/2019 - 13:00

Początek, wcale nie w Berlinie

Opis Berlina należy zacząć od tego, że w 1920 - podobnie jak wiele innych miast niemieckich w tym okresie - został on powiększony i to znacznie, bo ponad dziesięciokrotnie. Rozrost z ponad 80 do prawie 900 km2 oznaczał, że nagle w jego granicach znalazło się kilka innych miast i kilkadziesiąt dotychczasowych wsi. Czyli to co znamy jako centrum osadnicze związane z wyspą na Szprewie, które było zaczątkiem tego co znamy jako Berlin, wcale nie jest najstarszą częścią miasta, ani i to dość długo nie było najważniejszą.

Berlin - obiekty

Dodane przez tdudkowski - czw., 02/07/2019 - 12:53
  • Brama Brandenburska (niem. Brandenburger Tor) W latach 1734-37 z rozkazu króla Fryderyk Wilhelm I zostaje wzniesiony Mur Celny dla zwiększenia efektywności zbierania ceł, które wówczas były poważnym źródłem dochodów państwa. Nie ma on znaczenia obronnego. Było w nim 18 bram i jedyną do dziś istniejąca jest Brama Brandenburska, nazwana tak dlatego, że była na drodze wiodącej do miasta Brandenburg.

Brandenburgia - kalendarium

Dodane przez tdudkowski - czw., 02/07/2019 - 12:35
  • 928 Henryk I Ptasznik zdobywa Brenabor
  • 948 Otto I Wielki zakłada diecezję Brandenburg
  • 966 z podziału Marchii Wschodniej powstaje m.in. Marchia Północna (niem. Nordmark)
  • 1134 cesarz Lothar III ustanawia Albrechta Niedźwiedzia margrabią Marchii Północnej,
  • 1157 Albrecht tworzy Marchię Brandenburską (niem.