Blog

Das ist Enigma

Druga seria wpisów na blogu miała pierwotnie dotyczyć hitlerowskiej maszyny szyfrującej Enigma. Taki był plan. Pierwszym elementem tego planu był opis historii kryptologii w okresie do Wielkiej Wojny po koniec Drugiej Wojny Światowej. Kiedy w końcu w trochę lepszej, lub trochę gorszej formie ten punkt planu zrealizowałem - okazało się, że jest to tekst stanowczo zbyt długi, więc nikt tego nie będzie czytał. Dlatego podzieliłem go na cztery części: wstęp, WWI, międzywojnie, WWII. Dodatkowo pojawił się obszerny wpis o polskiej kryptologii 1918-45. W rezultacie główny temat serii - Enigma - nieco zeszła z pierwszego planu.

Nic to jednak nie szkodzi. Enigmy nie jest mniej, po prostu reszty jest więcej. Tytuł serii jest dość uniwersalny i pasuje do kryptologii zawsze, niezależnie od tego ile jest Enigmy w Enigmie. A tej będzie tu wystarczająca ilość.

Seria wpisów o Enigmie ma dwa komponenty:

  • historyczny - omówienie w kontekście historycznym, od czasów Wielkiej Wojny
  • programistyczny - opis techniczny i rekonstrukcja w JavaScripcie

Zainteresowanych kryptologią zapraszam do lektury artykułu na tej stronie: Kryptologia praktycznie

Wstępna wersja rekonstrukcji Enigmy - Enigma I (1930-45)

Dotychczasowe wpisy

Co dalej?

Część historyczna jest już w zasadzie zamknięta. Starałem się zrobić ją jak najdokładniej, ale jestem przekonany, że śa tam błędy i jeszcze więcej niedopowiedzeń. To wynik kompromisu i decyzji, że lepsza jest spóźniona względem planu publikacja, niż przygotowanie materiału doskonałego i zwlekanie z publikacją ad calendas Graecas (taki los spotkał - jak dotąd - mój plan strony o Akcji T4). Wpisy te będę poprawiał na bieżąco. W razie potrzeby poprawy błędów - kontakt przez formularz kontaktowy na stronie lub facebooka dygresje.info.

Część programistyczna również jest prawie zakończona. Pozostaje jeszcze napisać komponent Reacta.

Co zaś do części historycznej, prawdopodobnie powstaną jeszcze dwa wpisy:

  • Materiały. Warto umieścić w osobnym wpisie wszystkie materiały źródłowe. Trochę ich jednak jest i można je omówić.
  • Zimna Wojna. Dla pełnego kontekstu możnaby opisać powojenne konstrukcje rotorowe, czyli dziedzictwo Enigmy, Hagelina, Friedmana et al w okresie Zimnej Wojny. Źródeł jest tyle, że w zasadzie od lat 50. to działalność plotkarska, ale na pewno warto się tego podjąć.

Możliwe, że jeszcze pojawi się, wyliczenie ważniejszych operacji wojennych, w których dane kryptoanalityczne odegrały, lub mogły odegrać ważną rolę. Czy decydującą, to już jest sfera spekulacji, historii alternatywnej i pomijania innych danych wywiadowczych, oraz wielu innych czynników. Choć w kilku przypadkach to właśnie dane z dekryptażu stały się podstawą takich, a nie innych decyzji sztabu i tu przede wszystkim trzeba wymienić fiasko ofensywy wiosennej w 1918, bitwę warszawską, bitwę o Atlantyk czy bitwę o Midway. To jest jednak long-time project i wymaga przejrzenia masy źródeł.

Ten adres: `https://dygresje.info/blog/enigma` zostaje i nie ulegnie zmianie.