Das ist Enigma
Druga seria wpisów na dotyczy niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Chciałem wyjaśnić kontekst w jakim powstała i jakie miała znaczenie i cóż... część historyczna zamieniła się w opracowanie historii kryptologii większej części XX wieku. W rezultacie główny temat serii - Enigma - nieco zeszła z pierwszego planu.
Nic to jednak nie szkodzi. Enigmy nie jest mniej, po prostu reszty jest więcej. Tytuł serii jest dość uniwersalny i pasuje do kryptologii zawsze, niezależnie od tego ile jest Enigmy w Enigmie. A tej będzie tu wystarczająca ilość.
Seria wpisów o Enigmie ma dwa komponenty:
- historyczny - omówienie w kontekście historycznym, od czasów Wielkiej Wojny
- programistyczny - opis techniczny i rekonstrukcja w JavaScripcie
Oprócz wymienionych poniżej wpisów:
- Rekonstrukcja Enigmy - Enigma I (1930-45) - sedno części programistycznej, działający i w pełni zgodny z maszyną symulator Enigmy.
- Zainteresowanych kryptologią zapraszam do lektury artykułu na tej stronie: Kryptologia praktycznie
Wpisy
- Enigma cz. 1 - wstęp - Wstęp. Wyjaśnienie pojęć kryptologicznych. Łączność: telegraf, dalekopis, radio, teleks... i gołębie pocztowe
- Enigma cz. 2 - kryptologia Wielkiej Wojny - Kontekst historyczny. Ogólna historia kryptologii w okresie Wielkiej Wojny. Kompromitacja szyfrów klasycznych i książek kodowych. Niemcy, Wielka Brytania, USA, Francja, CK Austria, Rosja
- Enigma cz. 3 - kryptologia międzywojnia - Kontekst historyczny. Ogólna historia kryptologii w okresie międzywojennym, OTP i maszyny rotorowe.
- Enigma cz. 4 - kryptologia 1939 - 1945 - Kontekst historyczny. Ogólna historia kryptologii w okresie WWII.
- Enigma cz. 5 - historia Enigmy - Historia Enigmy, opis wszystkich wersji i wpływ. Kryptoanaliza Enigmy.
- Enigma cz. 6 - Kryptologia i radiowywiad II RP - Historia polskiego radiowywiadu i kryptologii w okresie II RP, od 1918 do 1945.
- Enigma cz. 7 - opis - Opis działania, mechanika, kryptologia i matematyka
- Enigma cz. 8 - rekonstrukcja JS cz. 1 - Rekonstrukcja w JavaScript. Mechanizm szyfrujący - zespół walców.
- Enigma cz. 9 - rekonstrukcja JS cz. 2 - Rekonstrukcja w JavaScript. Mechanizm szyfrujący - łącznica kablowa. Ustawienia.
- Enigma cz. 10 - Zimna Wojna - Maszyny kryptograficzne po wojnie. Okres Zimnej Wojny 1945-89.
- Enigma cz. 11 - współczesność - Kryptografia współcześnie, czyli wszędzie. Czasy WWW i wszechobecnego Internetu
- Enigma cz. 12 - materiały - Opracowania, książki, odnośniki.
Co dalej?
Część historyczna jest już w zasadzie zamknięta. Starałem się zrobić ją jak najdokładniej, ale na pewno są tam błędy i jeszcze więcej niedopowiedzeń. To wynik kompromisu i decyzji, że lepsza jest spóźniona względem planu publikacja, niż przygotowanie materiału doskonałego i zwlekanie z publikacją ad calendas Graecas (taki los spotkał - jak dotąd - mój plan strony o Akcji T4). Wpisy te będę poprawiał na bieżąco. W razie potrzeby poprawy błędów - kontakt przez formularz kontaktowy na stronie lub facebooka dygresje.info.
Możliwe, że jeszcze pojawi się, wyliczenie ważniejszych operacji wojennych, w których dane kryptoanalityczne odegrały, lub mogły odegrać ważną rolę. Czy decydującą, to już jest sfera spekulacji, historii alternatywnej i pomijania innych danych wywiadowczych, oraz wielu innych czynników. Choć w kilku przypadkach to właśnie dane z dekryptażu stały się podstawą takich, a nie innych decyzji sztabu i tu przede wszystkim trzeba wymienić fiasko ofensywy wiosennej w 1918, bitwę warszawską, bitwę o Atlantyk czy bitwę o Midway. To jest jednak long-time project i wymaga przejrzenia masy źródeł.
Część programistyczna również jest prawie zakończona. Pozostaje jeszcze:
- napisać komponent Reacta
- dodać inne wersje Enigmy
Bagatela LOL. Kiedy? Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku.