Blog

Hello, Gatsby!

Bloga rozpoczynam serią wpisów o Gatsbym, popularnym i coraz popularniejszym frameworku Reacta.

Zainteresowanym Gatsbym polecam:

Wszystkie przedstawione tu rozwiązania sprawdziłem, nie jest to copypaste dokumentacji. Jednak żadnej gwarancji nie mogę udzielić, bo na pewno wkradło się tu trochę błędów. Będę wdzięczny za wskazanie ich i wszystkie tak szybko jak to będzie możliwe, poprawię. Kontakt przez formularz kontaktowy na stronie lub facebooka dygresje.info.

Innym rodzajem błędu, który mogłem tu popełnić, jest uznanie czegoś za zbyt oczywiste i pominięcie tego w opisie. Tutaj też proszę o zwrócenie uwagi.

Dotychczasowe wpisy

 • Gatsby cz. 1 - instalacja - Ogólne informacje, czym jest Gatsby, metody instalacji i własny Gatsby From Scratch, hierarchia katalogów, konfiguracja, React Fragments, komponent Link, pierwsza działająca strona.
 • Gatsby cz. 2 - komponenty - Komponenty, layout.js i komponenty layoutu. Budowa struktury strony. Przekazywanie propsów i sterowanie wyświetlaniem elementów strony. Web API Location.
 • Gatsby cz. 3 - CSS - Jak w Gatsbym zastosować CSS: global.css, CSS-in-JS, frameworki i biblioteki CSS, preprocesory, Font Awesome, Google Fonts, Bootstrap Icons.
 • Gatsby cz. 4 - GraphQL & obrazki - GraphQL zastępuje REST API i plugin gatsby-plugin-image
 • Gatsby cz. 5 - pluginy - Najbardziej potrzebne pluginy: dostęp do plików, obrazki, SEO, breadcrumb itd.
 • Gatsby cz. 6 - dawaj, dawaj, deploy - Publikacja strony online. Czym jest CI/CD i do czego nam jest potrzebne. Znaczenie gita, GitHub. Hosting: GitHub Pages, Netlify, Gatsby Cloud, Vercel i wreszcie... zwykły serwer.
 • Gatsby cz. 7 - blog MDX cz. 1 - Markdown a MDX, programistyczne tworzenie stron z gatsby-node.js i File System Route API, automatycznie generowane tagi
 • Gatsby cz. 8 - menu RWD z Hamburgerem - Responsywne menu Hamburger, Dropdown Menu oraz Mega Menu

Co dalej?

W lipcu i sierpniu 2021 w ciągu dwóch tygodni napisałem / dopracowałem siedem wpisów, które były już wcześniej w różnym stopniu gotowe, w tym dwa kompletnie od zera. To było interesujące, ale potem nastąpiły inne obowiązki, m.in. ruszyłem z cyklem wpisów o Enigmie. Dlatego nastąpiła dłuższa przerwa.

Teraz w maju 2022 dodałem wpis o menu i w tym roku pojawią się kolejne wpisy, które jak sądzę zamkną ten cykl aż do czasu kiedy / jeśli w architekturze Gatsby'ego pojawia się poważne zmiany.

Plan jest dość płynny, ale na tę chwilę przedstawia się następująco:

 • Blog cz. 2: chmura tagów, paginacja, poprzedni / następny, automatyczna publikacja danego dnia, komentarze...
 • Headless CMS: Wordpress, Drupal, Strapi i inne.
 • Integracje, szablony, PWA, SSR itp. itd.

Docelowo powinno wyjść około 12 wpisów i w tej formule seria powinna się zamknąć do jesieni 2022. Oczywiście w miarę rozwoju Gatsby'ego będą się pojawiać nowości i dopóki będę zainteresowany tym frameworkiem, treść będzie aktualizowana.

Możliwe, że z czasem będę przenosił treść z wpisu do wpisu; może w ogóle inaczej to zorganizuję. Więc wszystko może się zmienić, ale w razie gdyby jakaś informacja zniknęła z dotychczasowego miejsca - ten adres: `https://dygresje.info/blog/gatsby` zostaje i nie ulegnie zmianie.

Założenia

Co zaś do formuły treści: mnie najbardziej interesuje nie teoria, a konkretny sposób budowania rzeczy. Więcej się nauczyłem z analizy kodu niż kilobajtów dokumentacji (ma to też wiele wad, więc nie zalecam; niech każdy robi tak jak lubi/chce/musi, w tej kolejności). Dlatego często jest to prezentacja większych fragmentów kodu z kilkoma ważnymi elementami i w miarę dokładnym opisem tego, co się tam dzieje. Uważam, że jest to szybsze niż składanie działającej maszyny z drobnych porozrzucanych po całym artykule kawałków. Mając od razu działający kod szybko można przejść do eksperymentów i łatwiej zapamiętać to, co się udało zrozumieć.

Założeniem każdego odcinka serii jest bycie success-complete, chodzi o to, żeby po przeczytaniu można było coś zbudować. Już w pierwszym odcinku zobaczysz własną stronę w Gatsbym.

Zakładam, że czytelnik dobrze zna podstawy JS, rozumie jak działa React i zna JSX, używa gita, umie poruszać się w konsoli i wie, jak działa strona WWW. Pisząc o konsoli, mam na myśli konsolę linuksową i naprawdę tylko podstawowe polecenia typu cd, mkdir, rm, ls.

Postaram się też odróżniać, kiedy używamy mechanizmów Gatsby'ego, kiedy samego Reacta, a kiedy jest to sam JS.