CMS

CMS

Współczesny świat stron WWW zdominowany jest przez CMS-y (Content Management System; tłumacząc na język polski: Systemy Zarządzania Treścią). Są to zbudowane ze skryptów (najczęściej PHP) aplikacje webowe, które rozdzielają warstwę prezentacyjną, organizacji treści oraz tworzenie/dodawanie samej zawartości. Ułatwia to zmiany na całej witrynie, aktualizację, wreszcie umożliwia dodawanie zawartości zwyczajnym edytorom, którzy nie muszą znać się na tworzeniu stron.

Przykładowy podział ról może wyglądać następująco:

  • Administrator instaluje i konfiguruje CMS-a.
  • Webmaster tworzy witrynę według projektu opracowanego przez grafików, którzy dostali wytyczne od UX.
  • Menedżer/redaktor przydziela role edytorskie i zarządza procesem publikacji.
  • Edytor w udostępnionym interfejsie tworzy treść i wysyła ją do publikacji.

Dzięki temu podziałowi ról mogą powstawać wielkie witryny elastycznie reagujące na zmiany, np. newsowe, albo systemy rankingowe, sklepy itp. Kiedy kupujesz coś na Allegro (tak, umieszczenie oferty na allegro to publikacja artykułu), bukujesz bilet na skyskannerze, albo sprawdzasz ocenę filmu na IMDB, to używasz jakiegoś CMS-a. Dzięki takim właśnie CMS-om dosłownie każdy mający dostęp do internetu może założyć za darmo własną stronę lub bloga i bez żadnej znajomości HTML-a publikować treści dostępne dla całego świata.

Jeśli popatrzyć na statystyki to najczęściej używanym CMS-em jest Wordpress. Dwa następne to Drupal i Joomla. Czy reszta nie jest warta uwagi? To zawsze będzie kwestia dyskusyjna, ale w wyborze narzędzia dużą rolę powinna odgrywać jego popularność, co się przekłada i na dużą aktywność deweloperów jak poważne zastosowanie komercyjne, które napędzają rynek. Drupal jest numerem dwa i poniższe artykuły to moje notatki z powrotu do używania tych systemów.

Odnośniki