WordPress
Wordpress 5.0 został opublikowany - po kilkukrotnym przesuwaniu terminu - 6 grudnia 2018. Najbardziej dyskutowaną zmianą, którą wprowadza jest nowy edytor, którego nazwa ma symbolizować jakość zmiany - Gutenberg.
Notatnik
Uwaga: poniższy artykuł ma charakter notatek, sporządzanych w różnych okolicznościach, z sukcesywnie dodawanymi fragmentami i licznymi poprawkami. Może zawierać informacje błędne lub nieaktualne. Czytelnik jest zachęcany by najpierw przeczytał całość, dopiero później - już wiedząc gdzie są jakie informacje - przeczytał uważnie to czego potrzebuje i po przemyśleniu ewentualnie przetestował je w praktyce, najpierw na testowym środowisku.
Multisite czyli Sieć Witryn
Na górę strony - do spisu treści
Normalna i najczęściej spotykana sytuacja to jedna instalacja - jedna witryna. Czasem jednak przydaje się jednorazowa instalacja obsługująca wiele witryn, czyli multisite. To co ogólnie (i np. w Drupalu) określane jest mianem multisite, w przypadku WordPressa nosi też nazwę Sieci Witryn. Jest to trochę bardziej skomplikowane i ma pewne wady. Ale różnica nie jest taka duża i w wielu sytuacjach zalety przeważają nad wadami.
Krótki i kompletny opis instalacji WordPressa multisite. Jedyne co jest do tego potrzebne to absolutne podstawy: hosting z możliwością tworzenia baz danych i dostępem do plików konfiguracyjnych umożliwiającym ich edycję.
W większości wypadków hosting sam udostępnia opcję automatycznej instalacji WordPressa, tutaj jednak będzie opis jak zrobić oto samemu. Normalna instalacja wygląda prawie tak samo, składa się z kroków 1-3 i 5, resztę pomijamy.
1. Utworzenie bazy danych. Dla każdej witryny w naszej Sieci Witryn będziemy potrzebowali osobnej bazy danych. W momencie tworzenia Sieci wystarczy jedna baza – ta, której będzie używać podstawowa, bazowa witryna.
Jedyne dane, potrzebne po jej utworzeniu to: nazwa bazy danych, nazwa użytkownika bazy i jego hasło.
2. Umieszczenie WordPressa na hostingu. Z witryny wordpress.org ściągamy na nasz hosting najnowszą wersję WordPressa. Nic więcej nie jest potrzebne, wszystkie dodatki pluginy i rozszerzenia instalowane sa z panelu administracyjnego, zwanego tu Kokpitem – już po zainstalowaniu WordPressa.
Rozpakowujemy plik, domyślnie ma on swój własny katalog o nazwie wordpress. Więc w najczęściej spotykanej sytuacji wszystkie pliki znajdą się w /public_html/wordpress
3. Edycja pliku konfiguracyjnego wp-config.php. W katalogu głównym WordPressa znajduje się szablon pliku konfiguracyjnego wp-config-sample.php. Kopiujemy go do tego samego położenia, ale z nazwą wp-config.php. na samym początku pliku, zaraz za komentarzem jest do wypełnienia kilka parametrów, najczęściej wystarczy podać te trzy informacje z pierwszego punktu: nazwę bazy danych, nazwę użytkownika bazy i jego hasło.
4. Aktywacja opcji Multisite. Skoro już edytujemy plik konfiguracyjny to przy okazji włączmy też możliwość uruchomienia Sieci witryn. Na dole pliku mamy informację:
/* That's all, stop editing! Happy blogging. */
i należy tego przestrzegać. Wiec tuż nad tą informacją dodajemy :
define( 'WP_ALLOW_MULTISITE', true );
I zapisujemy plik konfiguracyjny.
5. Instalacja witryny. W przeglądarce www otwieramy adres witryny (domyślnie będzie to domena/wordpress). Podstawowa konfiguracja jest już dokonana więc jedyne co mamy do zrobienia to wybór języka instalacji i od razu lądujemy w Kokpicie.
6. Deaktywacja wszystkich pluginów. Zanim uruchomimy Sieć Witryn należy zdezaktywować wszystkie zainstalowane pluginy. Jedną z wad Sieci Witryn jest fakt, że nie wszystkie pluginy w niej działają. Większość nie sprawia problemów, ale w czasie uruchomienia sieci Witryn wszystkie muszą być wyłączone.
7. Uruchamianie Sieci Witryn. W kokpicie wybieramy Narzędzia / Uruchamianie Sieci Witryn i tam podajemy kilka podstawowych informacji (które i tak później można zmienić).
Uwaga: jeżeli w menu Narzędzia nie ma opcji "Uruchamianie Sieci Witryn" może to oznaczać, że albo nie udała się deaktywacja pluginów, albo znaki cytowania (apostrof) w regule, którą umieściliśmy w pliku konfiguracyjnym zostały skonwertowane - trzeba po prostu sprawdzić jak wygląda.
Po kliknięciu Utwórz Sieć Witryn dostaniemy do skopiowania dwa fragmenty plików konfiguracyjnych:
- jeden wklejamy do wp-config.php zaraz obok poprzednio dodanej informacji aktywującej multisite
- drugim zastępujemy w .htaccess całą treść
W tym kroku szczególnie ważne jest, żeby wiedzieć co się robi i mieć zachowane poprzednie, niezmodyfikowane wersje tych plików konfiguracyjnych.
8. Wylogowanie i zalogowanie. To już w zasadzie wszystko, teraz musimy się już tylko zalogować w nowej konfiguracji, czyli najpierw trzeba się wylogować . Służy do tego link na dole informacji o treści plików konfiguracyjnych. Masz zapisane hasło, przeglądarka je pamięta? No to w drogę.
9. Sieć Witryn czyli „Moje witryny”. Widzimy w kokpicie nową opcję pomiędzy menu WordPress a menu witryny znajduje się: „Moje witryny”.
W praktyce najważniejsza zmianą dla administratora jest to, że teraz wszystkie zadania administracyjne w rodzaju instalacji nowych motywów, pluginów oraz ich aktualizacji dokonuje się w Kokpicie "Moje witryny". Tam też zarządza się użytkownikami, dodaje nowe witryny. Od tej pory Kokpit konkretnej witryny jest uboższy o te możliwości.
Po zainstalowaniu pluginu pojawi się opcja „Włącz w sieci” co aktywację pluginu dla wszystkich witryn sieci.
Polecane pluginy
Na górę strony - do spisu treści
Rozszerzenia znacznie zwiększają możliwości CMS-a, nie ma chyba strony WordPressa pozbawionej zainstalowanych pluginów. Takie jest założenie poprawnie zaprojektowanego CMS-a - posiada podstawową funkcjonalność, a wszystko ponad to rozszerzane jest wtyczkami. Wszystkie instaluje się z Kokpitu.
SEO
Najczęściej polecanymi pluginami są:
- plugins: All in One SEO Pack
- SEO for everyone - Yoast
- Google Analytics (By ShareThis) - Google XML Sitemaps
A Brief SEO Guide for WordPress Bloggers
Gutenberg
Z pewnością najbardziej dyskutowaną i kontrowersyjną zmianą związana z WP5 jest nowy domyślny edytor, tak rewolucyjny, że nazwano go Gutenberg. Zawsze można wrócić do Klasycznego Edytora.
- Gutenberg
- Gutenberg Times
- Gutenberg Hub
- 10Web Blog: "WordPress 5.0: Getting Your Site Ready for Gutenberg" | WordPress Gets New Gutenberg Editor: What You Should Do as a Developer [UPDATED]
- Matias Ventura: "Gutenberg, or the Ship of Theseus"
- CodeinWP: WordPress Gutenberg Guide: How to Build Your Next Site With the Revolutionary Editor
- kinsta.com: Diving Into the New Gutenberg WordPress Editor (Pros and Cons)
Elementor
Inną duża zmianą są pagebuildery czyli po polsku kreatory treści/stron. Stosunkowo nowym i jednocześnie dość nowoczesnym jest Elementor. Jego pełna wersja jest płatna, ale dostępna jest darmowa, której największym ograniczeniem jest pozbawienie możliwości edycji nagłówka i stopki.
- Jak zrobić stronę internetową: 5 godnych polecenia kreatorów stron dla WordPress’a
- Paweł Wimmer numlock.edu.pl – Elementor: 1. Jak zacząć | 2. Sekcje to podstawa | 3. Więcej o sekcjach | 4. Edycja bloków | 5. Widżet tekstowy | 6. Widżet Obraz | 7. Inne widżety dla grafiki (1) | 8. Inne widżety dla grafiki (2) | Elementor – edukacyjne fiszki
- TemplateMonster: "WordPress Developers about Elementor Builder Pros and Cons [Is The Game Worth the Candle?]"
Bezpieczeństwo
The Ultimate WordPress Security Guide – Step by Step (2018)
Treść
WordPress Gallery Plugin – NextGEN Gallery
Przydatne odnośniki
Na górę strony - do spisu treści
- WordPress Codex – WordPress Lessons | Hardening WordPress | Create A Network
- Learn WordPress.com
- WPBeginner
- WPTuts
- WPblog
- WPEngine
- 10Web Blog | All About WordPress
- WPCrafter.com
- Torque - WordPress News, WP Community Experts | @thetorquemag
- WordPress resource for beginners | pros - wpcrib
- CodeinWP - A Hub for WordPress Freelancers, Bloggers & Creators
- SiteGround - WordPress Tutorial
- tutorialspoint - WordPress Tutorial
- WP Apprentice - WordPress Tutorial for Beginners
- WordPress Made Simple – the bare essentials
- 000webhost - WordPress Tutorial
- Custom PC Guide.net: Wordpress Tips and Tweaks Archive | "CPG WordPress Page Speed and Performance Optimizations"
- Roots | Modern WordPress Development Tools
- WP Team Support
- LyrWP: Simple Tips And Tutorials On WordPress
- WPForms Blog
- Colorlib Blog
- I/O Gremlin WordPress courses / workshops / tutorials
- plugins: Autoptimize | iThemes Security (formerly Better WP Security)
- Local by Flywheel | Local WordPress development made simple
- "5 Best Ways To Add Social Media Icons To Your Wordpress Website Or Blog"
- YT: "Become a WordPress Developer: Unlocking Power with Code [3:18:32] | How to Make A Website With WordPress In 15 Minutes (Fast) YT 14:56
Optymalizacja
Tematy
- TemplateMonster: WordPress - Polski Blog TemplateMonster
- WordPress Themes Archives - freshDesignweb
- ThemeIsle Blog
- WordPress Themes Archives - freshDesignweb
- SiteGround: "How to Customize WordPress Themes Tutorial" | WP Codex: "Stepping into Templates" | "A Definitive WordPress Theme Buying Guide By A Consumer. No Fluff. No Bull. No Affiliate Links."
- Anima
- Suresh Patel "How to Build a Custom WordPress Theme from Scratch"
Composer, Git
- A Warning About Using Composer With WordPress
- Your Guide to Composer in WordPress
- A Gentle Introduction To Using Composer With Wordpress
- David Winter: Install and manage WordPress with Composer | Install and manage WordPress with Git
Headless WordPress
- "Headless WordPress + Next.js — What We Learned"
- "Headless WordPress: The Ups And Downs Of Creating A Decoupled WordPress"