CMS

WordPress

Wordpress 5.0 został opublikowany - po kilkukrotnym przesuwaniu terminu - 6 grudnia 2018. Najbardziej dyskutowaną zmianą, którą wprowadza jest nowy edytor, którego nazwa ma symbolizować jakość zmiany - Gutenberg.

Notatnik

Uwaga: poniższy artykuł ma charakter notatek, sporządzanych w różnych okolicznościach, z sukcesywnie dodawanymi fragmentami i licznymi poprawkami. Może zawierać informacje błędne lub nieaktualne. Czytelnik jest zachęcany by najpierw przeczytał całość, dopiero później - już wiedząc gdzie są jakie informacje - przeczytał uważnie to czego potrzebuje i po przemyśleniu ewentualnie przetestował je w praktyce, najpierw na testowym środowisku.

Multisite czyli Sieć Witryn

Na górę strony - do spisu treści

Normalna i najczęściej spotykana sytuacja to jedna instalacja - jedna witryna. Czasem jednak przydaje się jednorazowa instalacja obsługująca wiele witryn, czyli multisite. To co ogólnie (i np. w Drupalu) określane jest mianem multisite, w przypadku WordPressa nosi też nazwę Sieci Witryn. Jest to trochę bardziej skomplikowane i ma pewne wady. Ale różnica nie jest taka duża i w wielu sytuacjach zalety przeważają nad wadami.

Krótki i kompletny opis instalacji WordPressa multisite. Jedyne co jest do tego potrzebne to absolutne podstawy: hosting z możliwością tworzenia baz danych i dostępem do plików konfiguracyjnych umożliwiającym ich edycję.

W większości wypadków hosting sam udostępnia opcję automatycznej instalacji WordPressa, tutaj jednak będzie opis jak zrobić oto samemu. Normalna instalacja wygląda prawie tak samo, składa się z kroków 1-3 i 5, resztę pomijamy.

1. Utworzenie bazy danych. Dla każdej witryny w naszej Sieci Witryn będziemy potrzebowali osobnej bazy danych. W momencie tworzenia Sieci wystarczy jedna baza – ta, której będzie używać podstawowa, bazowa witryna.

Jedyne dane, potrzebne po jej utworzeniu to: nazwa bazy danych, nazwa użytkownika bazy i jego hasło.

2. Umieszczenie WordPressa na hostingu. Z witryny wordpress.org ściągamy na nasz hosting najnowszą wersję WordPressa. Nic więcej nie jest potrzebne, wszystkie dodatki pluginy  i rozszerzenia instalowane sa z panelu administracyjnego, zwanego tu Kokpitem – już po zainstalowaniu WordPressa.

Rozpakowujemy plik, domyślnie ma on swój własny katalog o nazwie wordpress. Więc w najczęściej spotykanej sytuacji wszystkie pliki znajdą się w /public_html/wordpress

3. Edycja pliku konfiguracyjnego wp-config.php. W katalogu głównym WordPressa znajduje się szablon pliku konfiguracyjnego wp-config-sample.php. Kopiujemy go do tego samego położenia, ale z nazwą wp-config.php. na samym początku pliku, zaraz za komentarzem jest do wypełnienia  kilka parametrów, najczęściej wystarczy podać te trzy informacje z pierwszego punktu: nazwę bazy danych, nazwę użytkownika bazy i jego hasło.

4. Aktywacja opcji Multisite. Skoro już edytujemy plik konfiguracyjny  to przy okazji włączmy też możliwość uruchomienia Sieci witryn. Na dole pliku mamy informację:

 /* That's all, stop editing! Happy blogging. */

i należy tego przestrzegać. Wiec tuż nad tą informacją dodajemy :

 define( 'WP_ALLOW_MULTISITE', true );

I zapisujemy plik konfiguracyjny.

5. Instalacja witryny. W przeglądarce www otwieramy adres witryny (domyślnie będzie to domena/wordpress). Podstawowa konfiguracja jest już dokonana więc jedyne co mamy do zrobienia to wybór języka instalacji i od razu lądujemy w Kokpicie.

6. Deaktywacja wszystkich pluginów. Zanim uruchomimy Sieć Witryn należy zdezaktywować wszystkie zainstalowane pluginy.  Jedną  z wad Sieci Witryn jest fakt, że nie wszystkie pluginy w niej działają. Większość nie sprawia problemów, ale w czasie uruchomienia sieci Witryn wszystkie muszą być wyłączone.

7. Uruchamianie Sieci Witryn. W kokpicie wybieramy Narzędzia / Uruchamianie Sieci Witryn i tam podajemy kilka podstawowych informacji (które i tak później można zmienić).

Uwaga: jeżeli w menu Narzędzia nie ma opcji "Uruchamianie Sieci Witryn" może to oznaczać, że albo nie udała się deaktywacja pluginów, albo znaki cytowania (apostrof) w regule, którą umieściliśmy w pliku konfiguracyjnym zostały skonwertowane - trzeba po prostu sprawdzić jak wygląda.

Po kliknięciu Utwórz Sieć Witryn dostaniemy do skopiowania dwa fragmenty plików konfiguracyjnych:

  • jeden wklejamy do wp-config.php zaraz obok poprzednio dodanej informacji aktywującej multisite
  • drugim zastępujemy w .htaccess całą treść

W tym kroku szczególnie ważne jest, żeby wiedzieć co się robi i mieć zachowane poprzednie, niezmodyfikowane wersje tych plików konfiguracyjnych.

8. Wylogowanie i zalogowanie. To już w zasadzie wszystko, teraz musimy się już tylko zalogować w nowej konfiguracji, czyli najpierw trzeba się wylogować . Służy do tego link na dole informacji o treści plików konfiguracyjnych. Masz zapisane hasło, przeglądarka je pamięta? No to w drogę.

9. Sieć Witryn czyli „Moje witryny”. Widzimy w kokpicie nową opcję pomiędzy menu WordPress a menu witryny znajduje się: „Moje witryny”.

W praktyce najważniejsza zmianą dla administratora jest to, że teraz wszystkie zadania administracyjne w rodzaju instalacji nowych motywów, pluginów oraz ich aktualizacji dokonuje się w Kokpicie "Moje witryny". Tam też zarządza się użytkownikami, dodaje nowe witryny. Od tej pory Kokpit konkretnej witryny jest uboższy o te możliwości.

Po zainstalowaniu pluginu pojawi się opcja „Włącz w sieci” co aktywację pluginu dla wszystkich witryn sieci.

Polecane pluginy

Na górę strony - do spisu treści

Rozszerzenia znacznie zwiększają możliwości CMS-a, nie ma chyba strony WordPressa pozbawionej zainstalowanych pluginów. Takie jest założenie poprawnie zaprojektowanego CMS-a - posiada podstawową funkcjonalność, a wszystko ponad to rozszerzane jest wtyczkami. Wszystkie instaluje się z Kokpitu.

SEO

Najczęściej polecanymi pluginami są:

A Brief SEO Guide for WordPress Bloggers

Gutenberg

Z pewnością najbardziej dyskutowaną i kontrowersyjną zmianą związana z WP5 jest nowy domyślny edytor, tak rewolucyjny, że nazwano go Gutenberg. Zawsze można wrócić do Klasycznego Edytora.

Elementor

Inną duża zmianą są pagebuildery czyli po polsku kreatory treści/stron. Stosunkowo nowym i jednocześnie dość nowoczesnym jest Elementor. Jego pełna wersja jest płatna, ale dostępna jest darmowa, której największym ograniczeniem jest pozbawienie możliwości edycji nagłówka i stopki.

Bezpieczeństwo

The Ultimate WordPress Security Guide – Step by Step (2018)

All In One WP Security

Akismet Anti-Spam

Jetpack

Treść

WordPress Gallery Plugin – NextGEN Gallery

Przydatne odnośniki

Na górę strony - do spisu treści

Optymalizacja

Tematy

Composer, Git

Headless WordPress

YT

Po polsku

Do spisu treści