Festung Breslau 1945 täglich

wojenna kronika zagłady

Blog Wojenny - edycja 2021

Aktualizacja: 2022-05-11

Powrót do strony głównej Bloga

Willkommen zurück

Oto kolejna edycja Bloga Wojennego - codziennej relacji z ostatnich 120 dni Drugiej Wojny Światowej. Podobnie jak rok temu zaczyna się w kilkudniowym opóźnieniem, ale mam nadzieję, że nie przekształci się to w nową, świecką tradycję. Opóźnienie wynikło z konieczności napisania lepszego mechanizmu bloga, który zapewnia automatyczną publikację przygotowanych wpisów, zostanie on dokładnie opisany na głównym blogu tej strony w cyklu wpisów do Gatsbym. Tak więc w tym roku wojnę zaczynamy od zdobycia Warszawy i zakończymy ją, mam nadzieję bez niespodzianek, zupełną klęską hitlerowskich Niemiec.

Co było

Krótko o historii bloga, do tej pory były cztery edycje:

  • 2015 - W 70. rocznicę zakończenia wojny zaproponowałem codzienną relację z bitwy o Wrocław, współpracowałem wtedy z Tomkiem Kulikiem na tworzonym przez nas wspólnie profilu na Facebooku "Wrocławscy Argonauci". Mój oryginalny pomysł polegał na publikacji kolejnych odcinków na Facebooku tylko, ale Tomek założył bloga na nieszczęsnym Blogspocie (nie polecam) i tam dzień po dniu publikowaliśmy kolejne odcinki. Pisaliśmy je na zmianę, na bieżąco czytając źródła, bez żadnego zapasu czasowego, czasem publikując kolejny odcinek dosłownie 5 minut przed północą. Ponieważ formuła bloga na to pozwalała, z czasem pojawiły się wątki niezwiązane z Wrocławiem: konferencja jałtańska, front zachodni, wojna na Pacyfiku, czy operacja berlińska. Dopisałem kilka artykułów. To było ogromne, wyczerpujące doświadczenie, które pomogło wypromować profil na Facebooku.
  • 2020 - W 2019 Tomek ze znanych sobie przyczyn zapragnął pełni władzy nad profilem i mnie z niego wyrzucił ("Wrocławscy Argonauci"). Uznałem, że to świetna okazja, by zrobić ten blog na nowo, bo w przeciągu tych kilku lat parę książek przeczytałem i miałem znacznie lepszy obraz wojny. Założyłem własny profil na Facebooku i 75. rocznicę zakończenia wojny, w 2020 powtórzyłem to samo przedsięwzięcie, tym razem mając do napisania połowę treści plus przepisanie własnych odcinków. Jakość treści wzrosła dzięki wyrzuceniu bzdur i teorii spiskowych typu Panthery we Wrocławiu czy ucieczka Hitlera z Berlina. Niestety ciągle był to Blogspot.
  • 2021 - W 2021 miałem pomysł stworzenia newslettera i blog z codziennie ukazującymi się odcinkami był świetną okazją dla przetestowania tego medium. W tym czasie również przeniosłem moją stronę dygresje.info z Drupala na Gatsby'ego, więc pojawiła się możliwość przeniesienia treści z Blogspota na własny blog. Po raz kolejny jednak wciągnęło mnie pisanie i zabrakło czasu na dopracowanie mechanizmu bloga czy wreszcie założenie newslettera. Jak sądzę pojawiło się przynajmniej 30% nowej treści - przede wszystkim dość dokładnie opisany teatr wojny na Pacyfiku, armia niemiecka czy wreszcie operacja berlińska. Przyjąłem zasadę, że poszczególne odcinki powinny być przede wszystkim relacją z dnia, a na dłuższe wyjaśnienia jest miejsce w artykułach. Wreszcie - wszystkie wpisy zostały podzielone na rozdziały, co znacznie ułatwia lekturę.

2022

Czyli to co jest obecnie:

  • Przede wszystkim nowy mechanizm bloga zapewniający automatyczną publikację odcinka na dany dzień. Rok temu wymagała zmiany parametru w pliku odcinka i wypchnięcia commita na Githuba. Nie było to skomplikowane, ale dość uciążliwe i automatyzacja tego procesu pozwala zająć się ważniejszymi sprawami. Jakimi?
  • Korekty chronologiczne.
  • Lepsza treść, w tym roku priorytetem jest podniesienie jakości, a więc przejrzenie całego tekstu, redakcja, usunięcie niezliczonych literówek, oraz lepsza organizacja treści w artykułach i po raz kolejny - przeniesienie dłuższych opisów z odcinków od oddzielnych artykułów.
  • Nowa treść, choć na pewno nie powstanie jej tak wiele, jak w ubiegłym roku jest wiele nowych wątków i parę spraw, którymi chcę się dokładniej zająć.

Podsumowując: w tym roku priorytetem była profesjonalizacja i wygładzenie szorstkości pozwalające na jakiś czas zamknąć pracę nad tym projektem i wreszcie mając pewność, że już jest dość dobry, otworzyć inne; tutaj przede wszystkim mam na myśli stronę o Akcji T4 oraz kolejną rzecz związaną z hitlerowskimi Niemcami: Kartografia Terroru. Z braku czasu zamierzenia udało się zrealizować częściowo, ale wszystko jest zapisane i zostanie zrealizowane.

Więcej na ten temat w osobnym artykule: Kronika wojenna 2022 - podsumowanie

Tagi:


Powrót do strony głównej Bloga