Festung Breslau 1945 täglich

wojenna kronika zagłady

Blog wojenny

  • 22 lutego 1945, czwartek

    Wszyscy wiedzą we Wrocławiu, ze tej wojny już wygrać nie można

    Aktualizacja: 2025-02-22

    Wszyscy wiedzą we Wrocławiu, ze tej wojny już wygrać nie można

    Rocznica zamordowania Sophie Scholl, francuscy kolaboranci i bombardowanie... Szwajcarii oraz kiedy właściwie zdobyto Gubin? Postępy na wszystkich frontach są, ale wobec oczekiwań niewielkie. Czy ktoś jeszcze pamięta, że Wrocław miał paść w cztery dni? Trwa natarcie na centrum Wrocławia, zażarte walki w okolicy Hindenburgplatz / pl Powstańców Śląskich. Ksiądz Peikert niesie ostatnią komunię umierającej osobie, wokoło padają bomby. Umierający i jego rodzina czekają w piwnicy. Zajezdnia 4 (Borek) broniona przez Hitlerjugend. Czerwonoarmiści są zszokowani widokiem chłopców biorących udział w bitwie, ale muszą strzelać do wszystkich uzbrojonych ludzi. Komendant Ahlfen chwali się za to, że rzucił ich do walki o utrzymanie nasypu i równocześnie za to, że poddał nasyp. 1 batalion spadochroniarzy dotarł do Wrocławia.

    Tagi: Hitlerjugend, Volkssturm, Scholl, Szwajcaria, Fallschirmjäger, kolaboracja, Francja, Sophie Scholl

  • 21 lutego 1945, środa

    ulice pełne brudu i zasypane odłamkami szkła z okien

    Aktualizacja: 2025-02-21

    ulice pełne brudu i zasypane odłamkami szkła z okien

    Zdobyczna Panthera w brytyjskiej służbie. Czersk. Rząd na emigracji, i Państwo Podziemne wie już o postanowieniach Jałty i wydaje daremne oświadczenie. Zostały im tylko formalności. Koszyce, czyli czechosłowacki Lublin. Siedziba przyszłego rządu Czechosłowacji. Różnice pomiędzy Polską a Czechosłowacją. Klement Gottwald i reszta nie zostali przywiezieni w teczkach. Oni tu byli. Ksiądz Peikert jest wrocławską Kasandrą, która widzi spełnienie najgorszych przepowiedni. To Niemcy na rozkaz Niemców niszczą niemieckie miasto. Z tą samą metodycznością, z jaką zniszczyli Warszawę. Nie da się oszacować jaki procent wojennych zniszczeń Wrocławia spowodowany został przez Niemców. Może to być połowa. Von Ahlfen zadowolony z rzucenia do śmiertelnego boju 16-letnich chłopców. Niewyzyskana szansa sukcesu i pozycji 359 DP. Generał Głuzdowski woli nacierać wg podręcznika, wzdłuż arterii, wszystkimi siłami na jednym odcinku. Jakiś czas będzie to przynosić sukcesy, ale i ogromne straty i zniszczenia. Zdobycie rozgłośni radiowej.

    Tagi: Ahlfen, Czechosłowacja, Czersk, Hitlerjugend, Koszyce, NSZ, obóz koncentracyjny, Podkowa Leśna, SS, Żerniki

  • 20 lutego 1945, wtorek

    Wszędzie panuje najwyższe podniecenie i przygnębienie

    Aktualizacja: 2025-02-20

    Wszędzie panuje najwyższe podniecenie i przygnębienie

    Kreml nakazuje komendantom wojskowym przekazać administrację na okupowanych terytoriach władzom polskim. Nie uściśla procedur ani terminów. Armia Czerwona zdobyła tajną fabrykę amunicji w Nowogrodzie Bobrzańskim, obóz pracy został ewakuowany na początku lutego. Po wojnie władze komunistyczne urządziły tam... obóz pracy. Sens istnienia Twierdzy. O obronie Wrocławia decydowały czynniki polityczne, Hitler i gauleiter Hanke. Most powietrzny. Brygada Świętokrzyska NSZ bezpiecznie pod opieką SS wkracza do Protektoratu Czech i Moraw. Hartung na tyłach: Wrocław schodzi do piwnic, tam śpi i tam spędza większość czasu. Pozory normalnego życia, jeżdżące tramwaje i bawiące się dzieci. Zaczyna się konflikt gauleitera Hanke z komendantem Ahlfenem. 6 Armia rozpoczyna ofensywę. Oznacza to na początek więcej bombardowań. Utrata wiosek symbolów narodowych - Lutyni i Rogowa Sobóckiego.

    Tagi: Ahlfen, bombardowanie, egzekucja, gauleiter, Głuzdowski, Hanke, Krosno Odrzańskie, NSZ, Langner

  • 19 lutego 1945, poniedziałek

    o wschodzie słońca budzi się również rosyjska artyleria

    Aktualizacja: 2025-02-19

    o wschodzie słońca budzi się również rosyjska artyleria

    Początek bitwy o Iwo Jimę. Z 21-tysięcznego garnizonu japońskiego w ciągu miesiąca walk zginie 20 tysięcy żołnierzy. Na Corregidorze z 5 tysięcy żołnierzy do niewoli dostanie się 20 (słownie: dwudziestu). Zestrzelony Me 262. We Wrocławiu wojna. Znaczenie pozycji wrocławskiej. Tajemnicza misja U-530 jest pretekstem, żeby opisać oba rejsy hitlerowskich okrętów podwodnych do Argentyny, oraz działania niemieckie w obszarze Antarktydy i Arktyki. Oraz depozyty broni chemicznej na dnie morskim

    Tagi: Tokio, Iwo Jima, Stargard, Antarktyka, Antarktyda, meteorologia, uboot, Sonnenwende, Me 262

  • 18 lutego 1945, niedziela

    Ciepły żar niesiony wiatrem przyjemnie ogrzewa nas w tę zimną noc

    Aktualizacja: 2025-02-18

    Ciepły żar niesiony wiatrem przyjemnie ogrzewa nas w tę zimną noc

    Raport Czerwonego Krzyża o tysiącach jeńców wojennych pędzonych na mrozie. Drugi prototyp Hortena, pierwszy z silnikami odrzutowymi, rozbija się, a pilot ginie. Dalsze losy samolotu. Początek bitwy o Gubin. Koniec bitwy pancernej o Stargard, 70% zniszczeń, centrum miasta całe spłonęło. W wyniku takiego rozwoju sytuacji 1 Front Białoruski odkłada operację berlińską. Hornig o pamiętniku Peikerta. Na ile możemy ocenić wiarygodność tekstu, skoro do dziś nie mamy krytycznego wydania Kronik dni oblężenia. Czy to nie dziwne? Zniszczenie wieży na Wzgórzu Liebicha (obecnie Partyzantów). Problemy w dotarciu transportów powietrznych na lotnisko w Gądowie Małym. 359 DP sprytem zdobyła przygotowane do obrony Żerniki. ale zostają stamtąd wycofani, generał Głuzdowski przegrupowuje siły tak by uderzać od południa. Dzień po dniu, przez najbliższe czterdzieści dni. Już za jutro zorientuje się, że nie jest to bitwa na kilka dni.

    Tagi: Gubin, Hornig, Kuźniki, Peikert, Stargard, Żerniki, Horten, marsz śmierci

  • 17 lutego 1945, sobota

    huk licznych detonacji

    Aktualizacja: 2025-02-17

    huk licznych detonacji

    W Londynie zaczyna się organizować życie polskiej emigracji już z perspektywą pozostania na emigracji i pozostawienia spraw kraju w kraju. Formuje się świadomość porządku pojałtańskiego. W Poznaniu broni się już tylko Cytadela. Ofensywa sowiecka na Dolnym Śląsku zwalnia. Wrocław: Utracono lotnisko na Strachowicach, pozostaje już tylko lotnisko na Gądowie Małym niebezpiecznie blisko linii frontu. Odrzucenie ultimatum i od razu sowiecki atak. Utrata Leśnicy. Linia frontu na Bystrzycy, ogromne straty SS. Znaczenie szybkiego zdobycia Leśnicy dla przyszłości Wrocławia. Walki o Park Południowy, żeby utrzymać pozycje, zanim przybędą właściwe oddziały, von Ahlfen rzuca do walki dzieci z Hitlerjugend.

    Tagi: Besslein, Leśnica, SS, Wenck, Sonnenwende, Langner

  • 16 lutego 1945, piątek

    Chwilami ten pogodny wiosenny dzień ciemnieje od dymu pożarów

    Aktualizacja: 2025-02-16

    Chwilami ten pogodny wiosenny dzień ciemnieje od dymu pożarów

    Rozpoczyna się bitwa o Corregidor, ważny bastion japoński na Filipinach. Folke Bernadotte w Berlinie - Czerwony Krzyż i misja pomocy więźniom obozów koncentracyjnych. Jeszcze Cytadela walczy, wciąż trwa bitwa o Poznań, a już na Jeżycach drukowana jest polska gazeta - Głos Wielkopolski. Różnica w historii pomiędzy Poznaniem a Wrocławiem, Poznań był zawsze polski, Wrocław od średniowiecza jest niemiecki. 1 Front Ukraiński Lwówek Śląski, Żary, Żagań. Sukcesy Frontu ograniczają się do Dolnego Śląska, brak perspektyw na przełamanie przez Ziemię Lubuską i Nysę Łużycką. W tej sytuacji dowództwo Frontu proponuje ograniczenie działań do Dolnego Śląska i stworzenie bazy do uderzenia na Berlin. Po bitwie o Stargard Gubiński podobna propozycja ze strony 1 Frontu Białoruskiego. Sowieci wiedzą już, że się nie przedrą. Zgoda Stawki. Wrocław od wczoraj w oblężeniu. Ultimatum.

    Tagi: Filipiny, Corregidor, Bernadotte, Szwecja, Himmler, Archikatedra, Georgianum, Nysa Łużycka, Po-2, Poznań, Strachowice, Volksdeutsch, Żagań, ROA, Köstring, Własow, KL, Bernadotte, Czerwony Krzyż

  • 15 lutego 1945, czwartek

    Twierdza Wrocław została okrążona

    Aktualizacja: 2025-02-15

    Twierdza Wrocław została okrążona

    Tuchola i Stargard. Bitwa o Poznań. Ofensywa na Dolnym Śląsku grzęźnie. Ostatni dzień zaciskania kleszczy. Dziś przerwano ostatnie połączenie garnizonu wrocławskiego w Tyńcu Małym. Albo za dnia albo w nocy z 15 na 16 lutego. Ultimatum wzywające do kapitulacji. Odezwa komendanta i terror Twierdzy. ENIAC.

    Tagi: Stargard, Tyniec Mały, Volkssturm, Wolne Niemcy, Zielona Góra, Berlin, Sonnenwende, Wenck, Głogów, Strzegom, Lutynia, Berlin, Langner

  • 14 lutego 1945, środa

    wróg przez niedający się powstrzymać atak okrążył teraz Wrocław

    Aktualizacja: 2025-02-14

    wróg przez niedający się powstrzymać atak okrążył teraz Wrocław

    Środa Popielcowa. Już wczoraj doszło do pierwszego zamknięcia oblężenia Wrocławia. Dziś sytuacja zmienia się z godziny na godzinę. Wrocław jest okrążony! Ale doszło do przełamania oblężenia na odcinku Tyńca Małego i dziś z Wrocławia wyjechał ostatni pociąg. Utrata głównego lotniska na Strachowicach pewna. Wiadomo już, że sowieci zaatakują od południa. Nowa siedziba sztabu Twierdzy. Od razu okazuje się, że trzeba szukać innej. Eisenhower pisze w sprawie nadchodzącej katastrofy humanitarnej w Europie. W rzeczywistości już ma miejsce, w Holandii z głodu umierają tysiące ludzi. USA i Arabia Saudyjska nawiązują stosunki dyplomatyczne. Biuro Organizacji Odbudowy m.st. Warszawy przekształcone dziś w Biuro Odbudowy Stolicy. Tak, formalnie BOS powstaje 14 lutego 1945. Byczkowice: UPA zabija ponad 100 Polaków. 1 Front Ukraiński przekracza dziś Nysę Łużycką i zdobywa spory kawałek ziemi lubuskiej, oprócz tego Zieloną Górę i Nową Sól. Mało znana operacja polskich zwiadowców z Lubsku. Drugi dzień bombardowania Drezna i omyłkowe bombardowanie Pragi.

    Tagi: bombardowanie, Drezno, Galowice, Lutynia, Strzegom, Złotoryja, Dirlewanger, KL, Groß-Rosen, Xylander

  • 13 lutego 1945, wtorek

    Jutro przyjdzie kolej na nas

    Aktualizacja: 2025-02-13

    Jutro przyjdzie kolej na nas

    Sowieci zajęli już cały Budapeszt, jadą na Wiedeń. Wojna na Antarktydzie. Rząd londyński odrzuca postanowienia jałtańskie. Zmarła Henrietta Szold - założycielka systemu opieki zdrowotnej państwa Izrael. Generał Wenck na czele operacji Sonnenwende. Pierwsza fala bombardowania Drezna. Sukcesy ofensywy dolnośląskiej: Strzegom, Złotoryja, Szprotawa, Bytom Odrzański, Żary. 1 Front Ukraiński dociera do Nysy Łużyckiej. Zaciska się okrążenie wokół Wrocławia, jest to dzień przełomowy, siły niemieckie zaczynają ustępować. Wszystkie drogi są odcięte.

    Tagi: Drezno, Lutynia, Tabarin, Szold, Budapeszt, Galowice, Sachsenheimer, Sonnenwende, Hitler, Himmler, Wenck, Guderian, Langner