Festung Breslau 1945 täglich

wojenna kronika zagłady

10 maja 2021, poniedziałek

Kronika wojenna - podsumowanie

Aktualizacja: 2021-05-11

Powrót do strony głównej Bloga

Edycja 2021 - podsumowanie

119 dni wojny, od 12 stycznia do 10 maja 1945. Wrocław, Dolny Śląsk, Polska, Europa, świat.

Co się udało?

 • Przeniesienie całej treści z Blogspota na Gatsby'ego. Blogspot to niekonfigurowalna ramota bez żadnej przyszłości. W Gatsbym można zrobić wszystko. Co prawda ma to tę wadę, że trzeba umieć to napisać, ale nie jest to takie trudne. Przede wszystkim można napisać wygodny system blogowy - trzymanie wszystkich wpisów w jednym katalogu w postaci plików .mdx jest najwygodniejsze. No i w przeciwieństwie do Blogspota można napisać to responsywnie, tak żeby treść była czytelna nawet na najmniejszym telefonie. Już kilka lat temu w Polsce telefony stały się większym sektorem urządzeń www niż komputery, a na mojej stronie, której blog jest częścią wg analytics.google za ostatnie 90 dni: telefony komórkowe 58%, komputery 40,6%, tablety 1,4%.
 • 119 codziennych wpisów, 24 artykuły (jak dotąd, bo kilka kolejnych jest w drodze), przejrzane, uzupełnione i podzielone na rozdziały, co ułatwia lekturę i organizację treści. Dotychczasowa treść z roku poprzedniego w zasadzie była zintegrowana z nowym blogiem już w końcu stycznia, ale było to bardzo "w zasadzie", bo nowa treść była w surowej formie i trzeba było ją napisać na nowo, zresztą cały czas na bieżąco znajdowałem nowe rzeczy i tak naprawdę pisanie tego bloga skończyłem dopiero dziś, a to jeszcze nie koniec. Dla przykładu: opis bitwy berlińskiej skończyłem w trakcie jej trwania, w końcu kwietnia. Do tego czasu była to dyktowana pośpiechem codzienna rutyna zabierająca przynajmniej 2 godziny każdego dnia.
 • Dodatkowa treść: w rezultacie uzupełnień objętość wpisów zwiększyła się średnio 20% do 30% (nie mam jak tego wyliczyć, to tak "na oko"). W trzech zakresach tematycznych przyrost treści jest szczególnie znaczący: Wunderwaffe, wojna na Pacyfiku i bitwa berlińska (w tym wypadku osobny artykuł jeszcze nie powstał).

Co się (jeszcze) nie udało?

Plany z poprzedniego roku:

 • dociągnięcie kalendarium do 10 maja przynajmniej
 • uzupełnienie bibliografii
 • biografie narratorów i innych postaci związanych z bitwą o Wrocław
 • opis broni i składu garnizonu i oblegającej Twierdzę 6 Armii
 • opis wojny na Śląsku; w kilku artykułach, bo wątpię by jeden wystarczył, więc trzeba będzie to podzielić na oddzielne operacje
 • więcej Berlina, coś wymyślę
 • i na końcu rzecz do której zabieram się od dawna, powstawanie Polski powojennej, w kilku częściach, pierwsza od 1 września do Armii Andersa, druga tworzenie przyszłej Polski komunistycznej aż do zajęcia Lublina, trzecia Rzeczpospolita Lubelska i czwarta to co było potem do Poczdamu
 • zasadniczą i osobną częścią powyższego będzie najdokładniejszy jak się da opis zadomawiania się Polaków we Wrocławiu, tu trzeba będzie również wspomnieć o tych, których przywieziono przemocą i już pozostali, więc wszystkie obozy pracy

Z tego jak widać udał się tylko Berlin, no i zamiast opisów broni może służyć wspomniany powyżej artykuł o Wunderwaffe. Kalendarium, bibliografia i biografie to rzeczy raczej pilne i w większości powinny powstać w maju. Takie rzeczy jak mapy, opis wojny na Śląsku czy powstanie Polski powojennej to nie był plan na 2021.

Plany z początku 2021

Co do zamierzeń z początku tego roku udały się wszystkie za wyjątkiem dwóch dość istotnych elementów:

 • Newsletter, którego powstanie miało być praktyką po kursie Mailketingu (który polecam) i który stał się bezpośrednią przyczyną, tego że teraz, a nie np w przyszym roku przeniosłem treść na Gatsby'ego. Przygotowałem infrastrukturę: maile, przekierowania na gmailu i skonfigurowany profil na MailerLite, ale żeby można było z tym ruszyć trzeba było mieć wystarczający zapas napisanych na 100% wpisów i czas na korektę treści (błędy składni czy literówki w newsletterze to straszna, bo nienaprawialna wtopa). Może w przyszłym roku.
 • Pewne dość oczekiwane w przypadku bloga własciwości takie jak: tryby ciemny jasny (jasny w tym wypadku), hamburger menu, popularne wpisy, klikalne tagi, wyszukiwarka, przyciski do publikacji na Facebooku i Twitterze, komentarze. Tak się jednak składa, że ten blog to integralna część mojej strony domowej, która z kolei jest pierwszym tak dużym projektem realizowanym w Gatsbym, do tego w pośpiechu przerzucona z Drupala. A to widać zarówno w wyglądzie jak i w tym jak jest napisana. Więc ostatecznie zdecydowałem się i tak w całości zrobić ją na nowo. Powstanie osobny blog, w którym m in opiszę dokładnie jej strukturę i kod. Będzie to seria wpisów o tym jak napisać blog. Wiem, że coś podobnego zrobili Przeprogramowani - Gatsby krok po kroku, ale mam trochę inną koncepcję, poza tym doszło kilka nowych rozwiązań.

Plany

OK, zatem jak przedstawiają się dalsze plany? Co do samej kroniki wojennej:

 • do czerwca powinny dojść Biografia, Kalendarium, kilka biografii i kilka dodatkowych artykułów (m in o bitwie berlińskiej)
 • poprawianie i redakcja treści to ciągły proces, który cały czas będzie się odbywał w tle
 • nowe ficzery bloga - razem z nową wersją strony, a ponieważ muszę jeszcze gruntownie przerobic w tym celu kurs Master Gatsby Wesa Bosa, realny najwcześniejszy termin to jesień
 • newsletter, to zależy od tego czy będę miał czas i uznam to za potrzebne, ale całkiem możliwe, że w przyszłym roku od samego początku kolejnej edycji
 • TO TERAZ CO ROKU BĘDZIE NOWA PUBLIKACJA BLOGA I WPISY NA FACEBOOK DYGRESJE.INFO? Jest to bardzo prawdopodobne, tym bardziej, że opisy do wpisów są już we frontmatterze (pozdro dla kumatych) a w przyszłym roku publikacja wpisu będzie automatyczna. Wstyd przyznać, ale w tym roku musiałem za każdym razem ręcznie zmieniać flagę published na true, robic komit i puszować na githuba (ponieważ i tak treśc była najczęściej gotowa na ostatnią chwilę, więc nie był to aż taki problem).
 • nowa treść, tak, bo wbrew pozorom całkiem spora część wojny przeleciała bez wzmianki, przede wszystkim działania 2 i 3 Frontu Białoruskiego oraz 2 Frontu Ukraińskiego. Wciąż lepszego opisu wymaga proces likwidacji systemu hitlerowskich obozów koncentracyjnych.
 • artykuł o wojnie na Pacyfiku jest o wiele za długi, możliwe że trzeba będzie założyć osobną sekcję tematyczną

Powiązane:

 • seria artykułów o początkach polskiego Wrocławia jest w zawieszeniu, to będzie wymagać pójścia do biblioteki i patrzenia w papier.
 • strona o Akcji T4, tu niestety przerosła mnie powaga tematyki, ale podobnie jak ze wszystkim ważnym na mojej stronie, będzie musiało poczekac do jesieni
 • zupełnie nowy projekt, o którym wkrótce napiszę: Kartografia Terroru.

Na zakończenie PODZIĘKOWANIA!

Przede wszystkim dla wszystkich cierpliwych czytelników niniejszej kroniki. Gdybym nie uznał, że kogoś może to zainteresować to bym tego nie napisał. Więc, tak - na 100% bez Was by nie powstała.

Dla wszystkich, którzy przyczynili się do powstania treści:

 • autorzy licznych książek.
 • niezliczona rzesza wikipedystów mrówczą pracą zbierających ogrom ludzkiej wiedzy.
 • Echa z Festung Breslau godny polecenia profil FB związany z GRH Festung Breslau, tłumaczą monumentalne dzieło Horsta Gleissa "Breslauer Apokalypse" i cały czas publikują na Facebooku fragmenty wspomnień rzucajacych nowe światło na historię bitwy o Wrocław.
 • Bóbr 1945 profil FB Wydawnictwa Archwium System, Macieja Szczerepy i Roberta Primke, którzy opublikowali wiele książek o wojnie na Dolnym Śląsku i Łużycach, mi szczególnie przydała się "Kierunek Festung Breslau. Natarcie 6 Armii na Wrocław w lutym 1945 r." wydana w 2017. Jest to dokładny opis oblężenia Wrocławia od strony zachodniej. Ten profil też warto zalajkować, bo ciągle pojawiają się wpisy o niezliczonych epizodach wojny na Dolnym Śląsku.
 • Bernhard Kast, austriacki historyk specjalizujący się w niemieckiej broni, ma dwa profile na YT Military History Visualized oraz Military History not Visualized.
 • Mark Felton, brytyjski historyk zajmujący się WWII, ma dwa profile na YT Mark Felton Productions oraz War Stories with Mark Felton.
 • IrytujacyHistoryk człowiek zasłużona legenda.
 • Olaf Popkiewicz archeolog, redaktor programu Poszukiwacze Historii - WWII w północnej Polsce.
 • Leszek Adamczewski pisarz i dziennikarz, autor kilku książek, zbiorów artykułów o Polsce okresu wojny.
 • Tony Le Tissier, brytyjski historyk mający za sobą służbę wojskową w Berlinie, jego "The Battle of Berlin 1945" (pierwsze wydanie 1987, potem 2008 i 2013) jest najdokładniejszym opisem bitwy berlińskiej. Peter Antill mocno się nim, że pozwolę sobie na eufemizm "inspiruje" w "Berlin 1945. The end of a Thousend Years Reich" (Osprey Campaign), a "Berlin 1945. Upadek" Daviesa jest baaardzo ogólna i zajmuje się raczej kontekstem bitwy.
 • Wilhelm Tieke "Pomiędzy Odrą a Łabą. Bitwa o Berlin 1945", wstyd przyznać, nie miałem kiedy przeczytać, tylko przejrzałem, ale z tego co zauważyłem jest to doskonałe i nowsze uzupełnienie książki Tissiera. Poza tym samo wydawnictwo (Napoleon V) jest rękojmią.
 • Linfamy - aczkolwiek treść kanału poza trzema filmami o bitwie na Okinawie nie ma bezpośredniego związku z treścią kroniki, to jednak świetnie przedstawia i historię i kulturę Japonii, co ma ogromne znaczenie dla zrozumienia fenomenu Japonii okresu wojny. Zainteresowanym Japonią polecam również kanały: Let's ask Shogo -Your Japanese friend in Kyoto oraz The Shogunate

Polecam

Kanały YT powiązane z powyższą tematyką, które również polecam:

źródła źródła

Tagi: kronika


Powrót do strony głównej Bloga